FOTO Accident rutier produs de un taximetrist în Deva: trei maşini s-au ciocnit iar trei oameni au fost răniţi
0Un şofer de taxi a provocat, joi dimineaţa, un accident rutier la intrarea în municipiul Deva, în urma căruia trei persoane au fost rănite. În accident au mai fost implicate un tractor şi un autoturism.
Trei echipaje de pompieri şi un echipaj al Ambulanţei hunedoara au intervenit în această dimineaţă în ajutorul victimelor unui accident rutier petrecut la intrarea în municipiul Deva, dinspre Simeria, pe Bulevardul 22 Decembrie. Accidentul a fost provocat de un taximetrist din Hunedoara care, ajuns într-o intersecţie, a efectuat o manevră de întoarcere spre celălalt sens de circulaţie fără să se asigure, tamponând maşina care circula regulamentar pe banda a doua de circulaţie a Bulevardului 22 Decembrie.
„În urma coliziunii, cele două autoturisme au fost proiectate într-un tractor cu remorcă, staţionat pe banda I a Bulevardului 22 Decembrie”, a informat Inspectoratul de Poliţie Judeţean Hunedoara.

„Echipajele de salvare au găsit în mijloacele de transport implicate în accident trei răniţi, cu vârste cuprinse între 40 şi 46 de ani, dintre care unul, şoferul unui taxi, încarcerat. Concomitent cu operaţiunile de descarcerare din autoturism a rănitului s-au desfăşurat manevrele de stabilizare şi protejare cu gulere cervicale a victimelor”, a precizat Anemona Doda, purtătoarea de cuvânt a Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Hunedoara.

Cei trei răniţi, doi bărbaţi şi o femeie, au fost transportaţi la Unitatea de Primiri Urgenţe a spitalului din Deva.

Vă recomandăm şi:
Traficul rutier a fost reluat în condiţii normale, pe Drumul Naţional 7, după două ore de la producerea accidentului rutier din Veţel, soldat cu 20 de răniţi. Şoferul camionetei care a intrat în coliziune frontală cu microbuzul în care se afla echipa de fotbal Aurul Certej se află în stare gravă, iar restul pacienţilor aduşi la spitalele din Deva şi Hunedoara au răni mai uşoare.
Un accident grav a avut loc sâmbătă dimineaţa în judeţul Hunedoara. Două maşini s-au ciocnit, în urma accidentului înregistrându-se 20 de răniţi. A fost activat Planul Roşu de Intervenţie, din cauza numărului mare al victimelor.
Tragedie pe DN 66, la intrare în Haţeg: un mopedist a fost lovit de maşină
Un accident mortal s-a petrecut, joi, după-amiază, pe Dealul Haţegului (Drumul Naţional 66). Un tânăr din Lupeni, aflat la volanul unui autoturism a lovit un bărbat care se oprise cu mopedul, pentru a-l repara.