Achiziții fictive cu pagube de 6.000.000 de lei în dosarul a doi țepari hunedoreni | adevarul.ro

Achiziții fictive cu pagube de 6.000.000 de lei în dosarul a doi țepari hunedoreni

Publicat:
Ultima actualizare:
0

Administratorii unei societăți comerciale din Hunedoara sunt acuzați că au produs un prejudiciu în valoare de aproape 6.000.000 de lei, după ce s-au sustras de la plata impozitelor și taxelor datorate statlui român. Cei doi bărbați au ost puși sub urmărire penală.

Directorul economic al unei societăți din Hunedoara și administratorul aceleiași societății, un bărbat de 40 de ani, sunt acuzați că au produs statului român un prejudiciu imens.

“Cei doi hunedoreni sunt cercetați pentru evaziune fiscală şi fals intelectual, constând în aceea că,  în perioada ianuarie – aprilie 2010, au evidenţiat în actele contabile ale societăţii cheltuieli care nu au la bază operaţiuni reale, reprezentând achiziţii fictive de materiale de construcţii.

În acest fel, ei s-au sustras de la plata taxelor şi impozitelor datorate statului cu sumă de peste 5.967.000 lei”, a precizat Bogdan Nițu, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean Hunedoara.

Dosarul penal va fi soluționat de Direcția Națională Anticorupție.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite