Galaţiul se află în topul judeţelor cu cea mai mare rată a şomajului
0Peste 18.000 de gălăţeni nu au un loc de muncă. Galaţiul este unul dintre judeţele fruntaşe în ceea ce priveşte numărul de şomeri.
Galaţiul înregistrează, la finele lunii martie, o rată a şomajului de 8,58 la sută şi se află pe locul şapte în topul pe ţară în ceea ce priveşte numărul de şomeri. Nu mai puţin de 18.500 de gălăţeni nu au un loc de muncă, iar alţi 270 de oameni urmează însă să fie disponibilizaţi în perioada următoare.
La nivel naţional, rata şomajului este de 5, 92%. La sfârşitul lunii martie, numărul total al şomerilor înregistraţi în evidenţele agenţiilor judeţene pentru ocuparea forţei de muncă a fost de 539.666 de persoane, cu 60.642 persoane mai puţine faţă de finele lunii anterioare.
Scăderi ale ratei şomajului se înregistrează în toate judeţele şi în municipiul Bucureşti, cele mai importante scăderi fiind în judeţele Gorj, Olt, Caraş- Severin, Alba, Teleorman şi Suceava.
Cele mai ridicate niveluri ale ratei şomajului au fost atinse în judeţele Vaslui (11,06%), Teleorman (10, 02%), Dolj (9, 55 %), Mehedinţi (9, 43%), Buzău (9, 38%), Covasna (9, 07%), Galaţi (8, 58%), Alba (8, 49%) şi Gorj (8, 21%).
Din totalul şomerilor înregistraţi la nivel naţional, 231.721 au fost şomeri indemnizaţi şi 307.945 neindemnizaţi. Numărul şomerilor indemnizati a scăzut cu 54.129 persoane, iar numărul şomerilor neindemnizaţi a scăzut cu 6.513 persoane faţă de luna precedentă.























































