Casa cu 35 de camere a unui fost primar a fost scoasă la licitaţie. Cum arată extravaganta construcţie-muzeu

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Fănică Panciu
Fănică Panciu

Fănică Panciu a ajuns la ananghie şi este executat de un executor judecătoresc din Brăila, după ce nu şi-a plătit datorile către bancă.

Acum 20 de ani, Fănică Panciu era primar în oraşul dintre vii, care are acelaşi nume cu al său, Panciu (judeţul Vrancea).

Era faimos în oraş pentru vila impresionantă pe care şi-o construise, cu 35 de camere, un fel de mausoleu, cum îi spuneau localnicii. Membru al Partidului Democrat de la acea vreme, Fănică Panciu nu a rezistat decât un singur mandat în fruntea oraşului, în perioada 1996-2000, apoi a mai prins un mandat de consilier local.

El a încercat să mai ajungă odată în fruntea oraşului în 2004, dar partidul său l-a retras din cursă chiar înainte de alegeri, după ce Panciu a primit o condamnare cu suspendare pentru abuz contra intereselor publice şi fals în înscrisuri oficiale, fapte întâmplate în perioada când era primar.

Mai nou fostul primar Panciu are probleme cu băncile. Fănică Panciu a contractat un credit ipotecar în anul 2014 şi acum are de rambursat băncii suma de 859.674 de lei. Banca a angajat un executor judecătoresc, iar acesta i-a scos la mezat casa pe care o pusese gaj la bancă.

Casa cu 35 de camere

fanica panciu

"Autorizează creditoarea să treacă la executarea silită a obligaţiei cuprinse în titlul executoriu şi a cheltuielilor de executare. Executarea silită urmează să se realizeze în toate modalităţile de executare prevăzute de lege. Fără cale de atac", se arată în decizia luată de judecătorii din Panciu privind executarea silită a fostului primar.

Casa este construită în regim subsol, parter, patru etaje şi mansardă, şi numără 35 de camere. Dintre acestea, doar opt sunt băi şi grupuri sanitare, dar locuinţa mai compune şi anexe gospodăreşti. Totodată, casa mai are piscină şi un teren în suprafaţă de peste 1.300 mp. Licitaţia organizată de un executor din Brăila va avea loc pe data de 12 decembrie, iar imobilul a fost evaluat de un expert la valoarea de 727.000 de lei, adică mai puţin cu 150.000 de lei decât datoria către bancă.

casa panciu

Eventualul cumpărător are obligaţia să depună o garanţie de 10% pentru a putea participa la licitaţie.

În ultimii ani, Fănică se retrăsese în artă şi îşi făcuse din impunătoarea casă un fel de muzeu, cu sute de tablouri mai mult sau mai puţin valoroase. În curte el organizase o expoziţie de artă tradiţională şi de mai multe ori şi-a pus imobilul la dispoziţia firmelor care voiau să organizeze evenimente. 

În casă au fost găzduite în ultimii ani şievenimente literar-artistice, iar pragul casei a fost trecut chiar şi de ambasadori, precum cei ai Braziliei sau Croaţiei.

Focşani

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite