Opt migranţi au încercat să intre ilegal în România. Au plătit unor călăuze suma de 15.000 de euro pentru a ajunge la Paris VIDEO

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Opt persoane (trei chinezi, doi pakistanezi, doi afgani şi un indian), au încercat să intre ilegal în Romania, evitând efectuarea controlului din Punctul de Frontieră Calafat. Migranţii au fost prinşi de poliţiştii de frontieră de la Calafat.

Poliţiştii de Frontieră Calafat au observat, pe sensul de intrare în tară, două autoturisme care au oprit la aproximativ 200 de metri de tonetele de control, înainte de efectuarea formalităţilor şi din care au coborât mai multe persoane. „Acestea au escaladat gardul de protecţie din zona administrativă a P.T.F. Calafat, încercând să evite efectuarea controlului de frontieră. Poliţiştii de frontieră doljeni, cu sprijinul Poliţiei Municipiului Calafat, au declanşat o acţiune specifică în urma căreia au reţinut, în apropierea zonei de frontieră, cele opt  persoane care au escaladat gardul de protective“, se arată în comunicatul emis de Poliţia de Frontieră.

VIDEO

Opt migranţi au încercat să intre ilegal în România

Cele opt persoane care au încercat să intre ilegal în ţară sunt din China, Pakistan, Afganistan şi India, şi au vârste cuprinse între 18 şi 37 ani. Le-au spus poliţiştilor că au plătit unor călăuze suma de 15.000 de euro pentru a ajunge la Paris. 

Cei opt bărbaţi au plecat în urmă cu aproximativ o lună din Turcia pe ruta Turcia - Bulgaria şi intenţionau să ajungă în Franţa, ajutaţi de cei doi şoferi.

Craiova

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite