Jandarmeria Română alături de copiii sinistraţi | adevarul.ro

Jandarmeria Română alături de copiii sinistraţi

Publicat:
Ultima actualizare:
0

Peste 80 de copii care locuiesc în zonele din Moldova afectate de inundaţii se vor bucura în perioada următoare, timp de 10 zile, de tabere organizate de Jandarmeria Română în trei centre de pregătire. Jandarmii doljeni au contribuit benevol cu diverse sume de bani la ajutorarea sinistraţilor. 

Începând cu 1 august grupurile de copii vor fi primiţi la Baza de Pregătire şi Cazare Snagov, Şcoala Militară de Subofiţeri Jandarmi Fălticeni şi Centrul de Pregătire şi Perfecţionare Jandarmi Tăşnad. Jandarmii au organizat un program variat pentru copii în fiecare zi, constând în activităţi sportive, artistice, jocuri, concursuri, precum şi vizitarea unor obiective turistice sau istorice. Deschiderea oficială a acestor tabere va avea loc luni, 2 august, la ora 11, la Baza de Pregătire şi Cazare Snagov, în prezenţa inspectorului general al Jandarmeriei Române general locotenent dr. Olimpiodor Antonescu.

Jandarmii doljeni au donat 6.000 de lei pentru sinistraţi

" Având în vedere drama prin care trec locuitorii zonelor din Moldova afectate de inundaţii, cadrele Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Dolj şi Grupării de Jandarmi Mobile Craiova au contribuit benevol cu diverse sume de bani, această campanie urmărind să demonstreze că omenia, bunătatea şi spiritul de solidaritate sunt caracteristice poporului român şi implicit jandarmilor", a declarat ofiţerul de realaţii publice din cadrul IJJ Dolj.

La nivelul celor două unităţi de jandarmi s-a strâns suma de aproximativ 6.000 lei, banii fiind depuşi în contul special destinat ajutorării sinistraţilor alături de celelalte sume de bani donate de jandarmii români.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite