Gaz Metan CFR, remiză în primul amical din Serbia

0

Divizionara secundă craioveană Gaz Metan CFR a încheiat la egalitate, scor 2-2, partida de verificare cu FK Bezanija Belgrad, echipă care a terminat sezonul trecut pe locul patru în liga a doua din Serbia.

După o primă repriză albă, sârbii au deschis scorul în minutul 50. Cătălin Niţă, după două acţiuni personale, purtate în minutele 55 şi 64, a răsturnat însă rezultatul: 2-1 pentru „găzari“.

Sârbii au egalat dintr-un penalty acordat în minutul 93, după ce, în prealabil, arbitrul îi eliminase pe Nicola şi Radu Barbu.

A fost un meci bun, cu o echipă puternică. Toţi jucătorii au evoluat bine, sunt mulţumit de ei. Singurul regret e faptul că arbitrul a influenţat rezultatul prin deciziile din finalul jocului: doi eliminaţi şi un penalty inventat“, a spus antrenorul craiovenilor, Jerry Gane, la finalul întâlnirii, conform site-ului oficial al clubului.

Gaz Metan CFR a început partida în formula: Ciucă – Firoiu, R. Barbu, Cruşoveanu, Rădoi – Neacşa, Irimescu, Rioşanu, Mitroi – Vigariu, Trifu. Au mai intrat: Neagoe, Roşianu, Nicola, Mirescu, Pătrană, Surugiu, Oprea, Niţă, Boroiban, Yuki.

Elevii lui Gane se află în cantonament în Serbia, iar săptămâna viitoare vor mai susţine alte două amicale.