Egalitate perfectă în Cupă între Dinamo şi Craiova! Cine va triumfa diseară? Vezi echipele probabile

0

În Cupa României, Dinamo şi Craiova s-au întâlnit până acum în opt sezoane, împărţindu-şi în mod egal victoriile. Trei partide s-au decis la loviturile de departajare şi două după prelungiri.

Bucureştenii i-au eliminat pe olteni în sezonul 1985-1986, în sferturi, după 4-2 la penalty-uri (2-2), în 1989-1990, în semifinale, 0-0 (4-3 la penalty-uri), şi în 2000-2001, în optimi, scor 3-2. În 1999-2000, cele două echipe jucau finala, Dinamo câştigând cu 2-0, pe arena „Lia Manoliu“.

Cămătaru: „Dinamo şi Craiova să-şi împartă victoriile! La Dinamo oltenii s-au simţit ca acasă“

Piţurcă: „Dinamo are prima şansă în meciul cu Craiova“

La rândul ei, Craiova îşi adjudeca primele două întâlniri din Cupă: în sezonul 1977-1978 (sferturi), scor 3-2 (2-2), după prelungiri, şi în sezonul 1982-1983 (semifinale), 4-2 la penalty-uri (1-1).

Universitatea a mai eliminat pe Dinamo în sferturi, în sezonul 1990-1991, dar după o dublă manşă, 0-1 la Bucureşti şi 2-0 (după prelungiri) în Bănie. Ultimul succes al oltenilor s-a consemnat în sezonul 1994-1995, în optimi, scor 3-1.

Iată formaţiile care s-ar putea întâlni diseară, pe arena din Ştefan cel Mare:

Dinamo întâlneşte Universitatea Craiova, astăzi, de la ora 20.45, la Bucureşti, într-un meci contând pentru sferturile de finală ale Cupei României.