Criza de anticoagulante de la Spitalul Filantropia a luat sfârşit. Bolnavii au primit astăzi substanţa care previne cheagurile la sânge | adevarul.ro

Criza de anticoagulante de la Spitalul Filantropia a luat sfârşit. Bolnavii au primit astăzi substanţa care previne cheagurile la sânge

Publicat:
Ultima actualizare:
0
Foto: Arhivă.
Foto: Arhivă.

Spitalul Municipal a fost aprovizionat la acest sfârşit de săpămână cu medicamente şi soluţii injectabile, printre care anticoagulante.

Reprezentanţii Spitalului Nr. 2 au anunţat în urmă cu câteva minute că pe rafturile farmaciei se găsesc astăzi anticoagulante, injectabile care previn cheagurile la sânge. "Nu mai sunt probleme în ceea ce priveşte anticoagulantele, care la acest sfârşit de săptămână au fost aduse la spital. De asemenea, au fost aduse antibiotice şi medicamente simptomatice pentru afecţiunile cardiace, pentru Gastroenterologie", a declarat medicul Sorin Berbecaru, purtătorul de cuvânt al Spitalului Municipal.

Criză de anticoagulante, la Spitalul Municipal. Casa de Asigurări de Sănătate îi lasă pe bolnavi fără pastile

Colegiul Medicilor, despre criza de anticoagulante de la Spitalul Filantropia: "Este o situaţie de risc maxim, un bolnav poate face accident vascular cerebral"

Medicii de la Spitalul Filantropia s-au confruntat săptămâna trecută cu mari probleme, după ce anticoagulantele s-au terminat. Conducerea instituţiei a explicat că aceste lipsuri au apărut din cauză că nu au încheiat contract cu Casa Judeţeană de Asigurări de Sănătate.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite