Alexandra Ghiţă este economista care se ocupă de educaţia celor mici
0Îi îndrăgeşte pe copii atât de mult încât lucrează pentru a strânge banii necesari înfiinţării unei grădiniţe exclusiviste.
O recomandă sinceritatea cu care vorbeşte despre copii şi dorinţa de a crea evenimente pentru ei. Absolventă de ASE, tânăra povesteşte că din primii ani de studenţie a simţit că este nevoie să mai facă şi altceva şi aşa a ajuns să se implice în tot soiul de acţiuni pentru copii. A lucrat o perioadă la un spaţiu de joacă şi petreceri pentru cei mici. „Se numea «Căsuţa cu buline». Aici organizam petreceri, karaoke“, povesteşte Alexandra. Acest lucru a ambiţionat-o şi acum îşi doreşte să înfiinţeze o grădiniţă modernă. Nu risipeşte nicio ocazie să-i viziteze şi pe copiii cu probleme. „Ultima dată am fost cu o prietenă, Ramona, care este învăţătoare, la Sfântul Mina. Ne-am jucat, am desenat, am spus poveşti, iar la final copiii nu voiau să mai plecăm“, îşi aminteşte ea.
Vrea o grădiniţă exclusivistă
Alexandra tinde către un model de grădiniţă cât mai exclusivist. Spune că vrea să facă asta pentru că vede zilnic cât de copleşiţi sunt părinţii de programul încărcat de la serviciu ori cei plecaţi în străinătate. Astfel, copiii de la grădiniţa Alexandrei vor merge la casele lor doar în weekend. „Vor fi căliţi de mici să fie responsabili şi să ţină la colegi ca la propriii fraţi. Îmi doresc să creez pentru ei o atmosferă cât mai apropiată de cea de acasă“, explică Alexandra. „E visul meu să pun bazele unui astfel de loc. Cu clovni, artişti, coregrafi. Niciuna dintre grădiniţele din oraş nu oferă în totalitate astfel de servicii“, mai spune tânăra. Până va reuşi să pună pe roate acest proiect îndrăzneţ, Alexandra şi-a găsit un job de pe urma căruia speră să strângă bani pentru a-şi împlini visul: moderează o emisiune TV pentru copii.
Întrebări şi răspunsuri
Cum îţi petreci timpul liber?
La shopping sau citind. De cele mai multe ori însă, îmi invit prietenii să deguste preparate culinare pregătite de mine. Este o altă pasiunea a mea să pun în practică fel de fel de reţete culinare. Inventez multe pe loc sau le aplic pe cele consacrate deja.
Ce activităţi vor desfăşura copiii la grădiniţa ta?
Karate, muzică, limbi străine. Vor fi introduşi într-un program de dezvoltare a limbajului în limba engleză, într-un curs introductiv de matematică sau vor învăţa să cânte la un instrument muzical. În timpul liber se vor juca cu animăluţe.























































