Sudul litoralului rămâne duminică fără curent electric
0
O lucrare de modernizare staţiei de transformare Neptun se va derula pe parcursul zilei de duminică între orele 6.00 şi 18.00. Pentru a realiza în siguranţă aceste lucrări complexe Enel a decis să întrerupă parţial alimentarea cu energie electrică consumatorii din Mangalia şi 23 August.
De asemenea, în intervalul precizat, va scădea gradul de siguranţă în
alimentarea cu energie electrică al staţiunilor din sudul litoralului.
În aceste condiţii, consumul staţiilor de transformare Neptun, Mangalia
Nord, Şantier Naval Daewoo Mangalia, Mangalia Vest va fi preluat parţial
din reţeaua de medie tensiune, din staţiile Eforie, Costineşti şi
Tătaru pentru 12 ore.
Principalele localităţi care ar putea fi afectate de eventuale
întreruperi ale alimentării cu energie electrică sunt: Costineşti,
Neptun, Olimp, Jupiter, Venus, Saturn, Cap Aurora, 23 August, Dulceşti,
Pecineaga, Moşneni, mangalia, Vama Veche, 2 Mai, Limanu, pompe apă RAJA
(Galeşu, Dulceşti, Albeşti, Hagieni), ŞN Daewoo Mangalia.























































