Prefecţii Constanţei sunt protagoniştii unei cărţi

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Un triplu eveniment a fost organizat aseară la Prefectura Constanţa: inaugurarea sălii „Remus Opreanu“, decernarea a trei trofee coordonatorilor unor acţiuni deosebite desfăşurate în folosul comunităţii şi lansarea unui album foto cu toţi cei 72 de prefecţi ai judeţului Constanţa.

Sala, botezată „Remus Opreanu“, după primul prefect al Constanţei, a fost renovată pentru prima dată după 43 de ani. Cu acest prilej, prefectul Constanţei Claudiu Iorga Palaz a acordat, pentru prima dată, trofeele „Remus Opreanu“. „Acestea vor fi acordate de instituţia Prefecturii de câte ori va fi cazul“, a spus prefectul de Constanţa. Primele trei au fost obţinute de comisarul-şef Ionel Truşan, adjunctul inspectorului-şef al Poliţiei de Frontieră, locotenent-colonelui Mircea Seceleanu, adjunctul comandantului Grupării Mobile de Jandarmi Constanţa, şi directorul ONG-ului „Salvaţi Constanţa“, Sorin Greavu.

Momentul cel mai aşteptat al serii a fost lansarea albumului „Prefecţii Judeţului Constanţa – Mărturii fotodocumentare“, semnat de Corina Apostoleanu şi Virgil Coman şi susţinut de prefectul judeţului Constanţa. La lansare au fost invitaţi şi foştii prefecţi de Constanţa, însă numai patru au răspuns invitaţiei: Dragoş Chilea, Aurel Carp, Marcel Dragu şi Petre Chirobocea.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite