Clarificări UBB în cazul doctoratului lui Bode. Comisia de Etică o invocă pe Emilia Șercan

0
Publicat:

Comisia de Etică a Universității Babeș - Bolyai Cluj precizează, într-un comunicat, că a analizat în întregime teza de doctorat a lui Lucian Bode. Comisia spune că a cooptat-o și pe jurnalista Emilia Șercan, dar că aceasta a declinat invitația „din motive rezonabile”.

Teza lui Bode este plagiată în proporție de 2,9 %. FOTO: Inquam Photos
Teza lui Bode este plagiată în proporție de 2,9 %. FOTO: Inquam Photos

Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB) a înaintat, în 2 noiembrie 2022, către CNATDCU și minister informarea cu privire la Hotărârea Comisiei de Etică a UBB privind  teza de doctorat a lui Lucian Bode, pentru analize și decizii suplimentare, conform legislației aplicabile. 

„Văzând unele discuții din spațiul public și pentru a contribui la înțelegerea Hotărârii pe principii corecte, dincolo de unele exagerări sau neînțelegeri, trebuie făcute câteva clarificări privind procedurile ce pot și ce nu pot fi implementate de diverse instituții (care rezultă de altfel și din citirea atentă a hotărârii)”, se arată într-un comunicat trimis, joi, de universitate.

Astfel, în baza atribuțiilor proprii stabilite prin diverse reglementări, Comisia de Etică a UBB:

a) a analizat sesizările concrete;

b) a analizat teza în întregime pe baza a două softuri antiplagiat.

„Precizăm că în condițiile legii comisiile de etică analizează sesizările care conțin și dovezile aferente . În acest caz însă, Comisia de Etică a UBB, a analizat atât dovezile prezentate în sesizare, cât și pe cele care rezultau din verificarea în întregime a tezei prin softuri antiplagiat. S-au verificat suplimentar textele fără citare sau care ridică probleme din perspectiva atribuirii lor corecte. Pentru claritate, procentul de plagiat 2.95% rezultat este raportat la întreaga lucrare, după verificarea întregii lucrări, nu doar a unei părți a acesteia”, susțin reprezentanții UBB.

„Nu a analizat valoarea conținutului științific”

Comisia de Etică a UBB nu a analizat valoarea conținutului științific, care nu face obiectul demersului de etică și pentru care nu există la nivelul Comisiei de Etică proceduri legale de reanalizare științifică a unei teze.

„Hotărârea Comisiei de Etică a UBB a identificat în mod clar abateri etice și a făcut recomandări interne și pentru domnul Bode (deși acestea nu-i pot fi impuse direct, nemaifiind în relații contractuale cu UBB)”, se arată în comunicat.

Comisia de Etică a UBB nu are în atribuții analiza păstrării sau retragerii titlului de doctor, demers care ține de CNATDCU/minister, prin analize proprii, motiv pentru care Comisia de Etică a UBB, depistând probleme etice, a făcut informarea către CNATDCU.

„Dacă se constată alte probleme etice, care nu sunt evidențiate de softurile antiplagiat sau nu au fost identificate de analiza Comisiei, acestea pot fi semnalate oricând și analizate suplimentar, în cadrul Comisiei de Etică a UBB și/sau direct la CNATDCU”, spun reprezentanții UBB.

Emilia Șercan, invitată să asiste la analize

Comisia de Etică a UBB a acționat „cu deplină transparență, integritate, obiectivitate și celeritate în analiza acestui caz intens mediatizat”. Comunicatul precizează că s-a trimis o invitație, ca membru extern cooptat, către jurnalista Emilia Șercan, ținând cont de experiența, munca dedicată și interesul constant din partea domniei sale asupra eticii academice din țară, care a declinat însă din motive rezonabile această invitație.

„Mai mult, am solicitat să ni se comunice orice alte aspecte identificate de dânsa sau de prof. Marian Popescu (dar oricine putea/poate sesiza diverse abateri, în condițiile specificate) în legătură cu teza de doctorat, însă nu am primit aceste informații. În acest context, ne exprimăm din nou deschiderea de a analiza orice sesizări de abateri etice în cadrul acestei teze și de a reanaliza concluziile raportului în consecință, dacă este cazul, în baza unor noi dovezi”, se arată în finalul comunicatului.

Ce spune Emilia Șercan

Emilia Șercan a declarat, miercuri, pentru Edupedu.ro că a fost contactată pentru a face parte, ca membru extern, din comisia de analiză a tezei, dar că ea, ocupându-se de dezvăluirea cazurilor de plagiat în calitate de jurnalistă, ar fi ajuns astfel într-o situație de incompatibilitate. Ea afirmă că prin această invitație UBB ar fi urmărit altceva – “să găsească o garanție că verdictul pe care îl va emite nu va fi contestat public”. Șercan a criticat faptul că UBB a menționat-o în comunicatul de azi, apreciind că instituția “încearcă să pice într-o lumină mai bună spunând că de fapt ei ne-au invitat pe noi, dar noi am fost răi și nu am vrut să participăm la această comisie”.

Cluj-Napoca

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite