Jocurile Olimpice de la Rio. Călărăşeanul Constantin Adam, vicecampion european la canotaj, intră în concurs

0

Constantin Adam, fost canotor la Clubul Sportiv Şcolar Călăraşi, vicecampion european de juniori, concurează, duminică, 7 august, la Jocurile Olimpice de la Rio în echipajul de 4.

Program patru vâsle masculin:

Duminică, 7 august, 18:00 calificări
Luni, 8 august, 16:20, recalificări
Miercuri, 10 august, 21:30 semifinala
Vineri, 12 august, 17:00 finala.

Începând cu anul 2014, în palmaresul canotorului se observă rezultate importante, cu clasări apropiate de podium. Printre rezultatele notabile se află cele două medalii de aur obţinute la Balcaniada din acelaşi an. La Balcaniada de la Visegrag, Constantin Adam a obţinut două medalii de aur.
Atunci, lotul României a obţinut 13 medalii de aur, 3 de argint şi 3 de bronz în cele 21 finale disputate. Din echipa României a făcut parte şi Constantin Adam, component al Clubului Sportiv Şcolar Călăraşi, care a obţinut 2 medalii de aur în proba de simplu juniori mari şi 4 x vâsle juniori mari.

Vă recomandăm şi:

JO de la Rio 2016, ziua a II-a: programul sportivilor români care concurează azi

Performanţă. Călărăşeanul Constantin Adam, membru în lotul naţional de canotori, 2 medalii de aur la Balcaniadă

România, de opt ori consecutiv campioană europeană la canotaj. Barca de 8+1, din nou „regina“ Europei

Două sportive din Botoşani au câştigat cu lotul naţional medalia de aur la Campionatul European de canotaj