Trofeul de la Festivalului Viei şi Vinului din Vrancea a fost câştigat de o buzoiancă | adevarul.ro

Trofeul de la Festivalului Viei şi Vinului din Vrancea a fost câştigat de o buzoiancă

Publicat:
Ultima actualizare:
0
Teodora Bârsan a cântat şi alături de Sofia Vicoveanca
Teodora Bârsan a cântat şi alături de Sofia Vicoveanca

Micuţa interpretă Teodora Bârsan a reuşit să obţină un nou premiu, câştigând marele trofeu la „Cântece de viţă veche", concurs derulat în cadrul Festivalului Internaţional al Viei şi Vinului „Bachus" din Vrancea.

Dintre toţi concurenţii din şase judeţe ale ţării, Teodora a ieşit marea câştigătoare la categoria de vârstă 9- 14 ani. Ea a interpretat piesa „Eu sunt fată de la munte", un cântec cules de pe meleaguri buzoiene, cu care a impresionat juriul condus de Maria Murgoci, directorul Ansamblului Folcloric „Ţara Vrancei".


Teodora Bârsan a început să cânte în urmă cu patru ani şi acum este deja una dintre cele mai cunoscute voci ale muzicii populare buzoiene, foarte cunoscute şi apreciate de către public fiind şi duetele sale cu Alexandru Petcu.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite