Iubitorii de animale au depus 33.333 semnături împotriva eutanasiei la Curtea Constituţională

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Asociaţia “Cuţu, Cuţu” împreună cu Grupul pentru sterilizare şi împotriva eutanasiei au mers ieri la Curtea Constituţională şi la Preşedenţia României pentru a depune semnăturile strânse împotriva eutanasiei.

Cele două organizaţii au reuşit să strângă până la momentul depunerii 33.333 semnături împotriva eutanasiei.

“Semnăturile reprezintă voinţa românilor din capitală cât şi din ţară care iubesc oamenii şi respectă animalele, oameni normali, educaţi, cu bun simţ, care doresc rezolvarea problemei câinilor fără stăpân prin mijloace civilizate şi nu prin eutanasie”, afirmă iniţiatorii acţiunii.

Cu această ocazie a fost depusă şi o petiţie la Curtea Constituţională pe tema neconstitutionalităţii legii eutanasiei votate pe 22 noiembrie.

Curtea Constituţională va decide mâine soarta câinilor străzii şi anume dacă legea se întoarce înapoi în Parlament sau este trimisă spre promulgare preşedintelui Traian Băsescu.

Şi la Preşedenţie a fost depus un memoriu prin care organizaţiile cer ca legea să nu fie promulgată.

Mâine, între orele 9 şi 12, organizaţiile pentru protecţia animalelor vor picheta Curtea Constituţională.



București

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite