Capitala va avea cu aproximativ 1.200 mai multe locuri de parcare în 2009

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Municipalitatea bucureşteană va construi, anul viitor, două parcări supraetajate, una în cartierul Colentina, pe strada Maşina de Pâine, şi alta pe Aleea Romancierilor din Drumul Taberei, cu o capacitate totală de 1.192 locuri, potrivit unui proiect ce urmează să fie aprobat.

Parcarea din Colentina va fi construită pe structură metalică şi va avea 496 locuri, iar cea de pe Aleea Romancierilor va fi din beton şi va avea 696 locuri, relatează NewsIn.

Investiţia totală în noile locurile de parcare se ridică la aproape 38 de milioane de euro. Proiectul privind această investiţie va fi supus la vot, luni, în şedinţa Consiliului General al Municipiului Bucureşti (CGMB).

Primăria Capitalei a promis că, anul viitor, vor fi cheltuite 100 de milioane de euro pentru realizarea a 21 de parcări construite din structuri metalice uşoare, care vor fi amplasate între blocuri şi vor avea o capacitate de 250-300 de maşini. Şi tot în 2009 vor începe lucrările la 11 parcări subterane.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite