Bucureşti: AFI Europe va construi al doilea mall în Capitală

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Compania AFI Europe, parte a grupului AFI, din Israel, vrea să înceapă în acest an construcţia celui de-al doilea centru comercial din Bucureşti, investiţie de 50 de milioane de euro, pentru care are nevoie însă de o finanţare de 30 de milioane de euro.

„Din investiţia de 50 de milioane de euro 20 de milioane de euro reprezintă capitalul nostru, prin achiziţia terenului, iar 30 de milioane de euro dorim să îi obţinem de la bănci. Suntem în negocieri cu mai multe instituţii bancare, dintre care două româneşti, iar în scurt timp credem că vom primii bani“, a declarat astăzi, într-o conferinţă de presă, director general executiv al AFI Europe România, Reuven Havar.

Compania îşi propune ca mall-ul amplasat în zona Bucureştii Noi, pe o parte din terenul fostei fabrici Laromet, să fie finalizat înainte de Crăciunul anului 2011.

Pentru terenul din Bucureştii Noi, compania a plătit 80 de milioane de euro, dar doar pe o parte din suprafaţa preluată va fi construit mall-ul.

De asemenea, AFI Europe vrea să înceapă în acest an construcţia zonei de birouri de lângă primul centru comercial din Bucureşti, AFI Palace Cotroceni, unul dintre cele mai mari din Europa, deschis la sfârşitul lunii octombrie.

„Vrem să profităm de poziţia pe care o avem în România şi vom continua să investim, chiar din lunile următoare, chiar dacă 2010 va fi un an de criză“, a declarat directorul executiv al AFI Europe, Opher Linchevski.

Havar a precizat că deocamdată nu s-a hotărât dacă va fi începută construcţia a două clădiri de birouri sau doar la una.
AFI Palace Cotroceni, primul proiect AFI Europe în România, are o suprafaţă construită de 215.000 de metri pătraţi, din care aria închiriabilă este de 76.000 mp. Investiţia pentru acest proiect a fost de 300 de millioane de euro.

Centrul a avut un trafic de 70.000 de persoane pe zi în cursul săptămânii şi de 100.000 în zilele de week-end.
Mall-ul este închiriat în proporţie de 95%, 210 magazine din cele 250 fiind deja deschise. La finele anului centrul va fi ocupat integral.

"Compania-mamă a decis păstrarea în portofoliu a mall-ului pentru câţiva ani, timp în care acesta va fi administrat de AFI Europe", a spus Havar.

AFI Europe a mai anunţat proiecte imobiliare în Bucureşti, Arad şi Ploieşti.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite