Un şofer a fost prins conducând în Braşov cu un permis de conducere provizoriu, valabil doar în Marea Britanie
0
Bărbatul nu avea voie să şofeze cu acel permis decât pe teritoriul Marii Britanii, dar şi-a încercat norocul şi pe străzile României. Şoferul, originar din Vlădeni, judeţul Braşov, a rămas acum pieton.
Ciprian G., de 28 de ani, a fost tras pe dreapta de poliţişti pe raza comunei Şercaia. Oamenii legii l-au pus să sufle în fiolă, iar aparatul etilotest a arătat că tânărul băuse. El avea o alcoolemie de 0,21 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Mai mult, în urma verificării permisului de conducere eliberat de autoritatile engleze, poliţiştii au constatat că documentul este un permis de conducere provizoriu, care nu-i dă dreptul posesorului acestuia să conducă vehicule pe drumurile publice în spaţiul comunitar, decât pe teritoriul Marii Britanii. În consecinţă, poliţiştii i-au reţinut permisul de conducere, iar acesta va fi înaintat autorităţilor emitente.
Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe brasov@adevarul.ro!
Pentru ultimele noutăţi din Braşov, click pe poza de mai jos:
