Cu opt jucători de câmp, FC Braşov a pierdut în ultimul minut în deplasarea de la Oţelul

0

Într-un meci din etapa a şasea a Ligii I de fotbal, Oţelul Galaţi a învins, astăzi, pe propriul teren, cu 1-0, pe FC Braşov.

Singurul gol al întâlnirii a fost marcat în minutul 90 de căpitanul gălăţenilor, Sergiu Costin, care a plasat perfect o lovitură cu capul, direct în vinclul porţii lui Mincă.

Prima repriză a meciului a fost controlată autoritar de gazde, însă goalkeeper-ul braşovenilor, Mihai Mincă, i-a blocat perfect pe Silviu Ilie (min. 20) şi Pena (min. 23).

Oţelul a fost echipa mai periculoasă şi după reluare, iar echilibrul numeric al meciului s-a rupt în defavoarea braşovenilor, odată cu eliminarea fundaşului Cristi Oros, din minutul 72. Un minut mai târziu, Viglianti a executat periculos o lovitură liberă, însă Mincă a scos senzaţional de sub bară.

Oaspeţii au rămas în nouă în minutul 76, atunci când fundaşul braşovean Adrian Rusu a comis henţ în careu şi a fost eliminat de Alexandru Tudor. Însă, "galben-negrii" au avut noroc, întrucât lovitura de la 11 metri acordată de Tudor a rămas fără rezultat pe tabelă, Pena şutând peste poarta lui Mincă de la punctul cu var.

Chiar dacă s-au apărat eroic şi dădeau semne că pot rezista până la final fără să primească gol, "stegarii" au lăsat toate punctele la Galaţi, întrucât Mincă nu a mai avut nicio şansă la lovitura de cap, perfect plasată, a lui Sergiu Costin.

După primele şase etape, FC Braşov rămâne cu opt puncte acumulate, în timp ce Oţelul a adunat 13 puncte.

Oţelul Galaţi: 12. Grahovaci - 3. Râpă, 16. Sîrghi, 18. Sg. Costin, 23. Sălăgeanu - 26. Neagu, 37. Viglianti - 8. Antal (7. Iorga ' 63), 10. G. Paraschiv, 14. S. Ilie (5. Petean '90+2) - 27. Pena (19. Elek '79).

Antrenor: Dorinel Munteanu.

FC Braşov: 32. Mincă - 20. Voicu, 15. Oros, 21. Rusu, 12. Cr. Ionescu - 7. Chipciu, 10. Ilyeş, 11. D. Martinovici (6. Majernik '72), 26. Da Silva (16. Viveiros '61) - 9. Hadnagy (14. Bădoi '79), 18. Cristescu.

Antrenor: Daniel Isăilă.

Cartonaşe galbene: Sg. Costin '31, Viglianti '32, Sîrghi '43, Neagu '81, Elek '90+6. / Oros '18, '71, Voicu '48, D. Martinovici '60, Ilyeş '89, Cristescu '90+4.

Cartonaşe roşii: Oros '71, Rusu '75.

A marcat: Sergiu Costin - min. 90

Arbitri: Alexandru Tudor (central) - Bogdan Velicu, Andrei Constantinescu (asistenţi) - Daniel Decă (rezervă).

Observatori: Florin Chivulete, Ştefan Stana

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe brasov@adevarul.ro!