Atenţie unde vă scăldaţi vara aceasta. Câteva minute de răcoare vă pot costa viaţa

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Nu vă avneturaţi în apă dacă nu ştiţi să inotaţi. FOTOArhivă.
Nu vă avneturaţi în apă dacă nu ştiţi să inotaţi. FOTOArhivă.

Reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă au emis o avertizare cu privire la scăldatul în râurile din Braşov. Anul trecut zece persoane şi-au pierdut viaţa, iar anul acesta au fost deja două tragedii.

Cea mai mare atenţie trebuie acordată în aceste zile copiilor, care adesea se aventurează să plece neînsoţiţi la scăldat, nerealizând pericolul la care se expun făcând baie în locuri neamenajate.  Cei mici trebuie supravegheaţi în permanenţă de părinţi.

Scăldaţi-vă doar în locuri special amenajate pentru înot şi respectaţi avertizările privind interzicerea scăldatului.

Evitaţi să mergeţi singuri la bălăceală, fără a avea alte persoane prin apropiere, mai ales dacă nu ştiţi să înotaţi sau nu aveţi deprinderile necesare. Cel mai indicat este nu vă dacă nu înotaţi bine.

Evitaţi scăldatul în râuri, lacuri, canale de irigaţii sau alte cursuri de apă unde malurile sunt abrupte, curenţii sunt foarte puternici, albiile nămoloase sau pline de plante, pietre, crengi şi trunchiuri de copaci.

Nu vă aventuraţi în apă când sunteţi în stare de ebrietate, seara târziu sau pe timp de noapte. Evitaţi scăldatul în zone în care, anterior, s-au produs incidente.

Nu intraţi în apa rece înfierbântaţi, după ce aţi stat foarte mult timp la soare.

Nu săriţi de pe platforme, poduri sau alte construcţii, aceste acte de teribilism putând avea consecinţe grave.

Braşov

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite