INCREDIBIL: Moartea asistatului, bucuria candidatului! Bătaie pe locurile din azilul de bătrâni! | adevarul.ro

INCREDIBIL: Moartea asistatului, bucuria candidatului! Bătaie pe locurile din azilul de bătrâni!

Publicat:
Ultima actualizare:
0

Ciudat, dar plecarea la ceruri a unui bătrân din cămin este aşteptată şi vânată de cei care doresc să-i ocupe locul. Un bărbat a decedat la finele săptămânii trecute la Căminul pentru persoane vârstnice "Sf. Nicolae", fapt ce le-a dat speranţe doritorilor care vor să locuiască şi să-şi trăiască ultimele zile în acest aşezământ.

Numai că doar unul va fi norocosul care va putea intra în cămin. Unul din 248.
„Anul trecut am înresitrat 196 de solicitări noi. De la începutul anului şi până acum au fost înregistrate 52 de noi cereri. Uneori durează foarte mult până ce se face un loc liber într-unul din cămine. Din păcate, capacitatea de preluare este mult mai mică decât numărul de cereri care a crescut vertiginos în ultimii 3-4 ani", ne-a declarat directorul executiv al Direcţiei de Asistenţă Socială, Nicoleta Oancea.


Bineînţeles că repartiţia se face în ordinea vechimii cererii cu îndeplinirea condiţiilor legale impuse.
„Practic imediat după ce anunţăm că s-a creat un loc, un solicitant este dirijat către noi. Anul trecut s-au schimbat la noi 29 de persoane. Doi au plecat prin externare, iar ceilaţi au decedat", ne-a declarat directorul Căminului pentru persoane vârstnice „Sf Nicolae", Gica Budur.

image


Pentru a locui în acest cămin, situat ultracentral, pensionarii au de achitat sume modice.
"315 lei pentru persoanele independente, 320 lei pentru persoanele semindependente şi 330 lei pentru persoanele dependente. Persoanele independente sunt cele care nu au nevoie de ajutor, iar cele dependente sunt bolnavii nedeplasabili", ne-a explicat directoarea Budur.


De ce la cămin?


Pentru că astfel persoanele în vârstă care nu au copii, nu au aparţinători care să-i îngrijească, beneficiază de tot confortul unei vieţi normale.
„Am 63 de ani şi sunt singură. Nu am copii, nu am nepoţi. Am reuşit să vin aici, unde locuiesc acum. Sunt foarte mulţumită de toate condiţiile de aici. În plus, fiind ultracentral, putem să mai ieşim la un spectacol, la o piesă de teatru şi să ne întoarcem în siguranţă", ne-a declarat Florina Răcaru, pensionară aflată la căminul „Sf. Nicolae".


„Nici vorbă să mai doresc să fiu în altă parte", ne-a declarat şi Constanţa Ichim, de 73 de ani, care locuieşte deja de şapte ani în cămin.
„Aici suntem, ca să zic aşa, între noi. Oameni în vârstă, cu anumite nevoi. Ne înţelegem între noi, avem cam aceleaşi preocupări. La început mi-a părut rău când copiii mi-au spus să vin aici, m-am simţit inutilă. Dar cum ei sunt în străinătate la muncă, dacă aveam o problemă de sănătate nu avea cine să-mi deschidă uşa. Pe când aici nu suntem niciodată singuri", ne-a declarat bătrâna.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite