Acuzaţi de Garda de Mediu că au blocat un canal de evacuare, ignorând faptul că pun în pericol gospodăriile unor localnici

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Lacul Jirlău, din apropierea comunei brăilene cu acelaşi nume, a ajuns la un nivel neobişnuit de mare. Localnicii care îşi au gospodăriile pe malul apei se tem că le vor fi inundate grădinile, chiar şi casele, şi spun că situaţia este cauzată de înfundarea premeditată a unui canal de scurgere, de către o firmă din zonă, care astfel încearcă să beneficieze de apă fără plătească.

"De când au înfundat ei canalul cu pământ şi gunoi de grajd, lacul creşte continuu. Apa a înaintat, în doar câteva săptămâni, vreo 50 de metri. A trecut dincolo de gardul din spatele curţii şi ne-a dărâmat deja mai mulţi copaci pe care i-am plantat acolo pentru a acţiona ca o perdea forestieră de protecţie. Problema e că se dărâmă malul puţin câte puţin. Dacă se menţine în continuare înfundată acea gură de scurgere, ne intră apa în grădină şi ajunge până la casă. Deja avem vecini care au casa la câţiva metri de marginea lacului", afirmă locanicul Ionel Morăraşu.

Deşi primarul comunei, Rică Tutulan, afirmă că lacul se află acum în limite naturale şi nu se poate vorbi despre un excedent de apă, Comisariatul Judeţean Brăila al Gărzii Naţionale de Mediu confirmă că situaţia de la Jirlău este cauzată de o măsură luată ilegal de o firmă cu profil agricol din zonă.

„Garda Naţională de Mediu - Comisariatul Judeţean Brăila a efectuat un control în zona lacului Jirlău, atât la trupul Jirlău cât şi la trupul Vişani. În urma verificării trupului Vişani, s-a constatat că stăvilarul aferent canalului colector principal, ce asigură evacuarea apei din trupul Vişani către râul Buzău, este parţial deteriorat, lipsindu-i porţile, atât în aval cât şi în amonte.

În zona amonte a stăvilarului, în locul porţii acestuia, scurgerea apei din trupul Vişani în canalul de evacuare către râul Buzău a fost blocată cu un dop de pământ, în amestec cu gunoi de grajd. Atât stăvilarul menţionat cât şi canalul colector principal de evacuare a apei în râul Buzău sunt instalaţii hidrotehnice care fac parte din amenajarea piscicolă a SC «Ban Agrotrans» SRL", informează conducerea Gărzii de Mediu Brăila.

Comisarii de mediu au notificat firma respectivă ca până pe data de 30 mai să desfiinţeze dopul de pământ care blochează canalul în cauză şi să asigure scurgerea apei din lacul Jirlău - Vişani către râul Buzău, aşa cum prevede art. 2 din Legea Apelor nr. 107/1996. "Firmei în cauză i s-a atras atenţia că, în cazul în care nu va da curs celor solicitate, este pasibilă de sancţiuni contravenţionale sau penale, după caz, în conformitate cu prevederile legale în vigoare", avertizează comisarii de mediu.

Citiţi şi


 

Brăila

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite