Şpagă la vamă pentru un Mercedes cu ITP-ul expirat

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Un cetăţean moldovean a dat şpagă ca să intre în ţară cu un Mercedes cu ITP-ul expirat. FOTO: Adevărul
Un cetăţean moldovean a dat şpagă ca să intre în ţară cu un Mercedes cu ITP-ul expirat. FOTO: Adevărul

Un cetăţean moldovean a încercat să-i mituiască cu 50 de euro pe poliţiştii de frontieră din Vama Stânca pentru a fi lăsat să intre în ţară cu un autoturism Merceds care avea inspecţia tehnică periodică expirată.  Banii au fost înmânaţi poliţiştilor de frontieră odată cu documentele autoturismului.

Un cetăţean moldovean a încercat să îi mituiască pe poliţiştii de frontieră de la Punctul de Trecere a Frontierei Stânca, joi seară, pentru a fi lăsat să intre în ţară cu un autoturism Mercedes cu inspecţia tehnică periodică expirată.

La controlul de frontieră, din documentele prezentate de bărbatul de 37 de ani a rezultat că inspecţia tehnică periodică a autoturismului înmatriculat în Republica Moldova este expirată din data de 28 mai 2013.

Simţindu-se cu musca pe căciulă, cetăţeanul moldovean le-a înmânat poliţiştilor de frontieră odată cu documentele şi o bancnotă de 50 lei. Poliţistul de frontieră i-a adus la cunoştinţă că fapta sa constituie infracţiune de dare de mită, moment în care acesta şi-a luat banii înapoi.

Când a fost informat că i se va întocmi dosar penal la regimul circulaţiei rutiere, cetăţeanul moldovean le-a promis poliţiştilor de frontieră 50 de euro dacă vor închide ochii. După ce i s-a spus că riscă dosar penal şi pentru dare de mită, bărbatul a încetat să mai ofere bani.

Cetăţeanul moldovean este acum cercetat penal pentru infracţiunea de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale cărei plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare au fost retrase sau a unui vehicul înmatriculat în alt stat, care nu are drept de circulaţie în România, iar autoturismul urmează să fie scos din ţară pe platformă.

Citeşte şi:

Un poliţist a fost prins în flagrant cu o şpagă de 50 de lei

Poliţiştii botoşăneni au descins în Penitenciarul din Galaţi. Oamenii legii efectuează percheziţii în Brăila şi Galaţi

Botoşani

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite