Profesorii vor să se prelungească termenul pentru cumpărarea materialelor didactice
0Profesorii arădeni sunt nemulţumiţi de faptul că nu au timp să-şi cheltuie cei 130 de lei viraţi de către Ministerul Educaţiei, pentru achiziţionarea de cărţi sau materiale didactice.
Profesorii membri ai Sindicatului Democratic din Învăţământ Arad cer Ministerului Educaţiei să prelungească termenul în care pot cheltui cei 130 de lei viraţi, la începutul săptămânii, pentru achiziţionarea de cărţi sau alte materiale didactice. Termenul limită pentru cumpărarea materialelor didactice este 31 decembrie. „Membrii sindicatului din judeţul Arad sunt nemulţumiţi că au primit doar 30 la sută din cei o sută de euro prevăzuţi de lege pentru cumpărarea materialelor didactice. Am vrea să se prelungească termenul limită deoarece mulţi dascăli sunt plecaţi având în vedere vacanţa de iarnă”, a declarat Dănuţ Ieneşescu, liderul Sindicatului Democratic din Învăţământ Arad.























































