Debut cu dreptul, la dublu, pentru echipa formata din Marius Copil şi Victor Crivoi.

0

Cei doi tenismeni s-au impus cu 6-2, 3-6, 10-5 în faţa echipei formate din  Daniel King Turner din Noua Zeelandă şi  Bastian Knittel din Germania , în primul tur din cadrul turneului Arad Challenger.

În primul set, românii au intrat pe teren hotărâţi să termine meciul în două seturi. L-au căştigat cu 6-2.

În setul doi, adversarii lor au reusit să-şi impună jocul şi l-au căştigat cu 6-3. În decisiv Copil şi Crivoi  au reuşit să se impună cu un neverosimil 10-5 şi au trecut în turul doi  unde ar putea întâlni câştigătorii dintre Inigo Cervantes(ESP)/ Carles Poch Gradin(ESP) şi Filip Krajinovic (SRB)/ Antonio Veic (CRO).

”Am avut ceva emoţii la sfârşit, având în vedere că am avut 0 puncte la dublu. Sunt primele mele puncte, e prima oară când joc cu Copil la dublu şi am observat că ne completăm: el cu serviciul şi voleul, eu cu returul şi cu jocul din spate”, a declarat la finalul partidei Victor Crivoi.

”E bine pentru că mi-am revenit după înfrângerea de ieri. Am început cu dreptul, iar acum am observat că mă simt mai bine la dublu”, a spus şi Marius Copil.