O nouă etapă de admitere în învăţământul liceal seral
0Până pe data de 7 septembrie la nivelul judeţului va fi organizată o nouă sesiune de admitere în învăţământul seral şi cel cu frecvenţă redusă. Se pot înscrie absolvenţii de gimnaziu din seriile anterioare care înplinesc 18 ani până la data de 11 septembrie 2011.
În Teleorman au rămas libere 109 locuri din cele 240 disponibile în învăţământul liceal seral şi 69 din 90, în învăţământul frecvenţă redusă. La Alexandria, în cadrul primei sesiuni de admitere, s-au ocupat doar 3 locuri din cele 30 disponibile la Grupul Şcolar Agricol şi 13 locuri din cele 30 disponibile la Grupul Şcolar Tehnic. Locuri libere la seral şi învăţământ fără frecvenţă mai sunt şi la Colegiul Tehnic “ David Praporgescu” Turnu Măgurele, Grup Şcolar Agricol “ Emil Racoviţă” Roşiorii de Vede , Colegiul Tehnic “ Anghel Saligny” Roşiorii de Vede, Grup Şcolar Videle .
Pentru învăţământul seral, elevii vor participa la ore zilnic, în vreme ce , pentru învăţământul cu frecvenţă redusă, elevii admişi vor trebui să se prezinte la şcoală doar 6 săptămâni pe an.