”Cutremurul” din Alexandria s-a amânat!

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Victor Drăguşin: ”Nu s-a anunţat nici un seism major în următoarea perioadă” foto: Adevărul
Victor Drăguşin: ”Nu s-a anunţat nici un seism major în următoarea perioadă” foto: Adevărul

”Cutremurul devastator” de peste 7 grade pe Richter programat să ”lovească” vineri municipiul Alexandria s-a amânat. Cel mai mare exerciţiu de simulare al unui cutremur efectuat până în prezent în Alexandria va avea loc în ziua de marţi, 4 iunie. Pentru această simulare bugetul Primăriei Alexandria sărăceşte cu aproximativ un miliard de lei vechi.

”Cutremurul” s-a amânat, dar a fost reprogramat! O şcoală şi un bloc de locuinţe evacuate, circulaţie rutieră închisă, ambulanţe, pompieri, poliţie şi multă agitaţie. Acesta este scenariul pregătit pentru cel mai amplu exerciţiu de simulare a unui cutremur efectuat până în prezent în municipiul Alexandria. Cei ”salvaţi” vor fi transportaţi şi adăpostiţi în corturi amplasate în faţa Primăriei, Casei de Cultură şi a Direcţiei Finanţelor Publice, dar şi în afara oraşului.

„Cutremurul devastator” de peste 7 grade Richter loveşte municipul Alexandria în ziua de marţi, 4 iunie.

Oficialităţile locale, în frunte cu primarul Victor Drăguşin le transmit cetăţenilor să nu intre în panică, pentru că ”nu s-a anunţat nici un seism major în următoarea perioadă”. Pentru realizarea exerciţiului municipalitatea va cheltui din buget un miliard de lei vechi.

Alexandria

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite