Alexăndrenii continuă să bea nitraţi pe post de apă de izvor

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Izvorul de langa podul de peste rârul Vedea are nitraţi
Izvorul de langa podul de peste rârul Vedea are nitraţi

De ani de zile, alexăndreni se aprovizionează cu apă de la cele patru izvoare din oraş, convinşi că apa de aici este mult mai sănătoasă decât cea de la chiuvetă. Primăria Alexandria a făcut abia anul acesta analize şi a constatat că doar apa de un singur izvor este bună de băut.

Cele patru izvoare din Alexandria, situate de-alungul râului Vedea sunt de ani buni sursă de apă pentru aproape un sfert dintre locuitorii oraşului. Ca să nu mai dea banii pe apa îmbuteliată de la magazine şi ca să evite consumul apei de la chiuvetă, de a cărei calitate se îndoiesc, alexăndrenii au făcut cozi la cele patru izvoare. Majoritatea veneau aici de câteva ori pe săptămână înarmaţi cu bidoane de plastic şi îşi asigurau astfel raţia de apă pentru câteva zile. “ Eu beau apă de la izvorul din Pădurea Vedea de ani buni. Toată familia bea de aici. Este curată, limpede, bună. Decât să dai bani pe apa din magazin care nu ştii ce fel de apă este, poate fi şi de la chiuvetă, este mai sigur aşa”, ne-a spus Ion Stamate, un alexăndrean de 45 de ani, convins că apa de la izvorul din Pădurea Vedea este sănătate curată.  Deşi sunt mai bine de 10 ani de când alexăndrenii au descoperit apa de la cele patru izvoare, Primăria Alexandria a constata fenomenul abia anul acesta. “ Am aflat că foarte mulţi oameni beau apa de la acele izvoare şi am dispus către operatorul de apă Apa Serv, efectuarea unui set de analize pentru fiecare izvor în parte”, a spus primarul Alexandriei, Victor Drăguşin. Analizele efectuate de operatorul regional de apă Apa Serv au scos la iveală o surpriză neplăcută, atât pentru edili, cât mai ales pentru alexăndrenii care au băut ani în şir apă de la cele patru izvoare.

Un singur izvor din oraş are apă potabilă

Trei dintre cele patru izvoare din Alexandria au apă cu un conţinut ridicat de nitraţi, după cum au scos la iveală analizele efectuate de Apa Serv. Singura apă bună de băut o are izvorul de la capătul străzii Dr. Stâncă de la pasarela peste râul Vedea. “ Doar apa de la izvorul de pe Dr. Stâncă este bună de băut. Apa de la celelelate trei izvoare conţine nitraţi şi nu este bună pentru consum. Am discutat cu medici şi am înţeles că oamenii care consumă astfel de apă riscă să facă boli precum cancerul sau boli de rinichi. Avertizeze alexăndrenii să nu mai bea apă de aici” a mai spus primarul. În ciuda avertismentelor primăriei, alexăndenii nu s-au speriat şi continuă să se aprovizioneze de la izvoarele considerate periculoase. Avertismentul primăriei a născut în mintea multora suspiciuni legate de un eventual interes ascuns al edililor cu privire la cele trei izvoare. “ Am auzit că dl. Dragnea vrea să capteze apa de la izvoare şi să mai facă o afacere din asta. De aia au ieşit să spună că nu e apa bună. Dacă eu am băut de ani de zile apă de aici şi nu am păţit nimic, cum poate să spună că nu e bună” , ne-a spus Ninel Vişan, un alexăndrean suspicios de 58 de ani. Suspiciunile alexăndrenilor au ajuns şi la urechile primarului, care respinge scenariul în care apa de la izvoare s-ar afla în vizorul cuiva ca şi punct de plecare al vreunei afaceri.

Medici confirmă: apa cu nitraţi este extrem de periculoasă

Prezenţa nitraţilor în apa de la cele trei izvoare a fost confirmată de buletinele de analiză ale Apa Serv. Pericolul consumului de apă cu nitraţi este confirmat de medici. „ Consumul cronic poate duce la îmbolnăviri.Cei mai afectaţi sunt sugarii care fac de la apa cu nitraţi aşa-numita boală albastră, o afecţiune gravă care duce la blocarea hemoglobinei şi  poate fi mortală”, a spus medicul epidemiolog Luminiţa Dumitraşcu, şeful departamentului de Sănătate Publică din cadrul Direcţiei de Sănătate Publică Teleorman.Şi în ceea ce-i priveşte pe adulţi consecinţele consumului de apă cu nitraţi  sunt destul de grave, după cum spun medicii. „ Consumul pe termen lung poate duce la afecţiuni renale şi gastrointestinale” , a mai spus medicul specialist.

Alexandria

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite