Ziua Eroilor, marcată la Abrud
0Asociaţia cadrelor militare în rezervă şi retragere „Detunata 5 Moţi“ Abrud şi primăria din localitate au marcat astăzi Ziua Eroilor. S-au depus coroane la momunentul închinat celor care s-au jertfit pentru neamul românesc.
„Mormintele şi monumentele eroilor la care depunem flori, aprindem lumânări şi ne reculegem reprezintă un simbol al dăinuirii noastre în timp, al sacrificiului suprem pentru înfăptuirea idealului naţional“, a precizat Ioan Uţiu, reprezentantul Asociaţiei cadrelor militare în rezervă şi retragere „Detunata 5 Moţi“ Abrud.
Tot astăzi, s-au depus coroane de flori şi la Cimitirul Eroilor din Alba Iulia.























































