Cei mai buni elevi informaticieni se întrec la Alba Iulia
0Lotul naţional de informatică se află în aceste zile la Alba Iulia, în tabăra de pregătire care se desfăşoară până în data de 18 iunie. 24 de elevi din Bucureşti, Prahova, Bacău, Galaţi, Iaşi, Bistriţa Năsăud, Neamţ formează în acest an loturile restrânse de seniori şi juniori.
24 de elevi din clasele V-XII şi 15 cadre didactice participă la cursuri şi probele de baraj pentru formarea lotului naţional de informatică ce va reprezenta România la competiţiile internaţionale. În urma punctajelor obţinute elevii români vor lua parte la o serie de competiţii internaţionale care se vor desfăşura în acest an.























































