Victime colaterale ale razboiului din Irak - oierii din Alba

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ciobanii din Muntii Sebesului sustin ca pierd zeci de miliarde de lei din cauza razboiului din Irak, in conditiile in care principalii clienti pentru carne si lana erau comerciantii de origine araba,

Ciobanii din Muntii Sebesului sustin ca pierd zeci de miliarde de lei din cauza razboiului din Irak, in conditiile in care principalii clienti pentru carne si lana erau comerciantii de origine araba, transmite corespondentul Mediafax. "Anii trecuti am dus-o foarte bine. Veneau arabii, Primaria anunta ziua in care ajungeau, iar noi coboram cu turmele de pe munte si vindeam berbecutii in viu. Arabii plateau foarte bine - doi dolari kilogramul de carne - si era foarte avantajos in conditiile in care la noi nu prea avem unde sa vindem produsele. Acum, cu razboiul asta, ne-au anuntat ca nu vor mai veni dupa miei, berbecuti si lana. Va fi foarte greu sa-i vindem, asa ca o sa ramanem cu ei. Nu o sa-i mai putem tine, pentru ca berbecutii nu produc nimic, iar intretinerea lor costa multi bani", a declarat Ion Barbu, cioban din satul Martinie.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite