Un angajament al NATO in Irak - posibil
0Un inalt oficial al NATO a afirmat sambata ca Alianta militara nord-atlantica s-ar putea angaja in Irak, asa cum a facut in Afganistan. "Daca, asa cum este de asteptat, este nevoie stringenta in
Un inalt oficial al NATO a afirmat sambata ca Alianta militara nord-atlantica s-ar putea angaja in Irak, asa cum a facut in Afganistan. "Daca, asa cum este de asteptat, este nevoie stringenta in continuare de trupe pentru stabilizarea tarii, NATO va trebui sa-si puna aceasta problema, mai devreme sau mai tarziu", a spus, intr-un interviu acordat cotidianului german Welt am Sonntag, generalul Harald Kujat, seful Comitetului militar al NATO, organism format din sefii Statelor-Majore ale statelor membre si responsabil de politica militara si strategia Aliantei. "Trebuie sa ne intrebam daca ne putem permite ca un membru al NATO, si inca cel mai mare, sa se confrunte cu dificultati si sa fie lasat sa se descurce pe cont propriu", a apreciat generalul Kujat. In opinia sa, implicarea NATO in Irak ar putea urma exemplul celei din Afganistan, unde Alianta a sprijinit initial indirect membri individuali, iar apoi a preluat controlul asupra unui sector (Kabul). Inaltul responsal al Aliantei nord-atlantice a argumentat ca aceasta organizatie este pozitionata "ideal" pentru o angajare in Irak. "Le convine ambelor parti - europenii, cu cererile lor de multilateralism, si americanii, cu conditiile pe care le pun de a ramane puterea militara conducatoare", a mai explicat generalul.























































