Ultima zi de filmarela Fast-Food

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Sitcom românesc. Bleah, spune majoritatea oamenilor, în afară de cei care fac audienţele. şi au dreptate, suntem încă departe de profesionalism în cea mai grea specie de televiziune, pentru

Sitcom românesc. Bleah, spune majoritatea oamenilor, în afară de cei care fac audienţele. şi au dreptate, suntem încă departe de profesionalism în cea mai grea specie de televiziune, pentru că, nu vă luaţi după ce vedeţi la noi, comedia chiar e cea mai grea (sau, de fapt, luaţi-vă, e clar că pentru unii e prea grea).
Dar astăzi nu povestim despre un serial şi cum arată el, ci mergem, ce-i drept, pe platoul de filmare, dar mai mult pe la cabine decât în decor. Pentru că a fost ultima zi de filmare de la "Fast-food", sitcomul marca Antena 1, care a reuşit - deşi multe lucruri păreau să-i stea împotrivă, cum ar fi programarea, în primul rând - să facă o medie civilizată de 3 puncte de rating pe episod. Ceea ce nu-i nici foarte bine, nici foarte rău pentru al doilea an de sitcom la Antena 1, după "chestia" de anul trecut numită "Agenţia Matrimonială".
O dată în plus urăsc Bucureştiul pentru că e atât de aglomerat şi din cauza asta toate platourile de filmare sunt la Cucuieţii din Deal. Ca şi în cazul de faţă, când am ajuns pentru prima dată în viaţă pe Blvd. Preciziei, undeva înspre Piteşti, din câte mi-am dat eu seama.
Trebuie spus ceva despre acest serial. El nu trebuie judecat prin prisma audienţelor obţinute, pentru că nu ăsta a fost scopul lui în totalitate. Aici există un product-placement puternic (plasarea brandului unei firme sau mai multora în imaginile filmate), care înseamnă că banii de la clienţii respectivi au venit dinainte. Aşa că dacă mai vine publicitate, foarte bine, dacă nu, asta e, n-o să plângem. Dar a venit, ca dovadă că s-a comandat deja sezonul 2, ale cărui filmări încep în februarie.

Să ne întoarcem la oile noastre. Multe la număr, căci serialul ăsta se abate de la regula de maxim 4 personaje principale şi are o groază. Întrebaţi un vecin care s-a uitat la serial să vă spună exact câţi sunt, că eu nu m-am prins. şi norocul meu că i-am găsit pe toţi cei tineri la un loc, la cabina de machiaj, care funcţiona şi pe post de zonă de odihnă. Care stăteau la machiaj, care li se făcea părul, care îşi vedeau de ale lor (ce înseamnă asta, puţin mai încolo). Vedetele, adică Sorana, de la ASIA, şi Cosmina Păsărin, niciuna încă pregătită, mai era de lucru la ele.
Amândouă însă foarte profesioniste, deşi gurile rele spun tot felul de vrute şi nevrute şi despre una, şi despe celalaltă, de ani de zile. Stăm de vorbă cu Cosmina, care se gândeşte la ce face mai departe, până când trebuie să se aşeze pe scaunul de machiaj, unde se transformă imediat. Sorana se mai arajează puţin, machiajul ei e gata, pleacă şi se întoarce în costumaţie de filmare şi printre două poante repetă textul (nu e singura, dar ea pare să fie mai atentă). Restul fac glume de copii mici, pentru că s-a ajuns în acea stare în care toată lumea e obosită fiindcă de trei săptămâni încoace se filmează numai noaptea. Dar azi e fericire mare, pentru că e ultima zi. şi după trei luni de stat şi lucrat împreună, modul în care relaţionează unul cu altul e spectaculos. şi urmează câteva secvenţe în care sunt toţi. Îngrămădeală, multe duble, râsete, chicote, alergături, fotografii. (Mulţumesc, Adi, că ne-ai dat şi nouă poze).
Se trage una din ultimele secvenţe în câteva minute, dar starea de relaxare e foarte mare, se vorbeşte de tot felul de lucruri, numai despre filmare nu. Cu o singură menţiune, toată lumea trebuie să fie racord, adică să arate exact la fel ca în ziua precedentă, când se filmau primele scene de la nunta lui Jan. Nu vă spun cu cine că nu-i frumos. Da' se-însoară. Detalii din ultimul episod nu vă pot da mai mult de atât, aşa că să ne-ntoarcem în zona de odihnă şi masaj. Se aleargă unul pe altul cu ceea ce pare un par, dar este de fapt doar un tub de carton subţire. Se reinventează curăţatul în urechi şi se fumează mult. Adi Nartea moare ce moare de somn, după care găseşte o cafea. Din nefericire pentru el automatul de cafea s-a stricat şi face cafeaua prea tare. Citez: "Bă, rupe dinţii cafeaua asta". După jumătate de pahar de plastic nu mai are stare, deloc, ba chiar se duce să dea o mână de ajutor pe platou la mutatul echipamentelor.
Se întârzie cu machiajul. "Bă, după trei luni am înţeles şi eu, e clar. Dacă nu urlu şi dacă nu vă zic de voi nu munciţi, tre' să vă iau tot timpul la şuturi". Aţi ghicit, regizorul. Claudiu Peruşco. E genul acela de regizor care când explică o scenă interpretează fiecare rol în parte, ca un veritabil om de teatru. Cosmina nu prea rezistă la scena asta, în care zece oameni năvălesc spre ea. Doar s-a repetat, dar Cosmina râde apoape cu lacrimi.
Secretul acestui reportaj? N-am stat la filmări, pentru că se poate povesti şi din spate. Ultimul episod de Fast-Food s-a terminat, a urmat petrecerea, la platou, nici la asta n-am stat.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite