Dan Dungaciu, la „Interviurile Adevărul”, de la ora 13.30

Trupele americane ar trebui sa ramana in Irak cel putin doi ani

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Presedintele principalei miscari de opozitie irakiana, Congresul National irakian (CNI), Ahmed Shalabi, si-a exprimat, duminica, dorinta ca Statele Unite sa isi mentina trupele pe teritoriul irakian

Presedintele principalei miscari de opozitie irakiana, Congresul National irakian (CNI), Ahmed Shalabi, si-a exprimat, duminica, dorinta ca Statele Unite sa isi mentina trupele pe teritoriul irakian timp de cel putin doi ani dupa inlaturarea lui Saddam Hussein. "Soldatii americani trebuie sa ramana in Irak pana la organizarea primelor alegeri si instaurarea unui guvern democratic", a explicat Shalabi, in cadrul unui interviu difuzat de canalul american de televiziune CBS. Shalabi, care a acordat interviul din zona de nord controlata de kurzi, a dezmintit ca ar fi prezis, inainte de declansarea razboiului, ca unitatile irakiene s-ar retrage imediat dupa intrarea trupelor americane pe teritoriul irakian. "Aceasta informatie este falsa", a subliniat el.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite