Trei retele de hoti de masini au fost capturate de politisti
0O grupare din Ilfov ingropa Daciile furate pentru a li se pierde urma
Cateva saptamani au umblat politistii din Ilfov dupa o retea de hoti de masini. In satul Moara Vlasiei, "parca intrase damblaua in politai. Veneau in fiecare zi si dadeau peste aia ai lu' Popescu. Nu gaseau nimic, da' pe urma se intorceau. Si au tinut-o asa cinci zile". In cele din urma, la sfarsitul saptamanii trecute, politistii au mers la casa fratilor Popescu - Nicolae si Marius - la o perchezitie totala. Nici n-au intrat pe poarta, ca un agent s-a impiedicat de o tabla "ce rasarise din pamant". Cand au dezgropat "tabla", judiciaristii au dat peste o Dacie! Dupa control s-a stabilit ca reteaua fratilor Popescu a "inmormantat" in cateva saptamani 11 autoturisme - Dacii aproape noi - toate furate din sectorul 2 al Capitalei. "Deshumarea" de la Moara Vlasiei a durat mai bine de 10 ore: politistii au scos din groapa comuna resturile a doua Dacii nou-noute. Masinile fusesera taiate in bucati, sa incapa in groapa de cinci metri. In curte, politistii au mai dat peste alte patru autoturisme, aproape dezmembrate. In grajd mai erau doua Dacii care nu apucasera a fi taiate. Podul casei semana cu un service auto: piese de motor, roti si parbrize. In podul grajdului era depozit de planetare, faruri si bare de protectie. "In camp, daca mergeti, mai dati peste alte piese", zice senin unul din membrii retelei. Pe izlazul din apropiere, politistii au mai dat peste sasiurile altor cateva Dacii si peste jumatati de motoare. De la casa hotilor din Moara Vlasiei, politistii de la Ilfov au plecat cu o dubita plina cu piese auto. In urma anchetei au fost stabiliti pagubasii, dar si inca doi membri ai retelei. Vasile Gafton de 22 de ani, din Moara Vlasiei - angajat al Aeroportului Otopeni - a fost saltat de mascati, insa al patrulea - domiciliat in sectorul 2 al Capitalei - a reusit sa fuga. Asa cum povesteau cei din reteaua hotilor, piesele care nu au fost gasite "sunt deja puse pe alte masini. Noi am participat doar la doua lovituri. Restul Daciilor le-am primit de la ceilalti din banda. Cateva caroserii le-am echipat pentru prieteni care aveau masini mai vechi". Tot in acest sfarsit de saptamana, in Capitala, un taximetrist a ajuns in arest dupa ce a furat, impreuna cu complicii lui, mai multe Dacii, pe care le-au dezmembrat si le-au vandut "la bucata". Taximetristul Nichita Marius folosea o parte din componente pentru a-si echipa propria masina. Daciile erau dezmembrate pe campurile din zona comunei Popesti Leordeni. O alta grupare de hoti - care fura Dacii noi din Bucuresti - avea "centrul de dezmembrari" pe campul din apropierea unei comune din Ilfov. Dupa ce vindeau piesele, caroseriile erau taiate si luate de tiganii care le predau la centrele de colectare a fierului vechi. Dupa ancheta, cele trei retele de hoti de masini au umplut beciurile Politiei.























































