Tentativa de autoincendiere sub ferestrele PSD Brasov

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Un brasovean in varsta de 63 de ani, Constantin Buduca, a incercat sa-si dea foc, ieri la pranz, in Piata Sfatului, chiar sub ferestrele sediului PSD Brasov. Batranul anuntase, inca in urma cu o

Un brasovean in varsta de 63 de ani, Constantin Buduca, a incercat sa-si dea foc, ieri la pranz, in Piata Sfatului, chiar sub ferestrele sediului PSD Brasov. Batranul anuntase, inca in urma cu o saptamana, ca va face acest gest, disperat ca autoritatile locale nu vor sa-i rezolve, de 14 ani, problema locuintei. Repatriat in 1990 din Statele Unite, Constantin Buduca traieste de atunci intr-o camera insalubra de 10 mp, fara curent, apa si gaz metan. Toate incercarile sale de a obtine de la regia RIAL o locuinta cat de cat omeneasca au dat gres, astfel incat batranul s-a decis sa protesteze autoincendiindu-se in public. In momentul in care si-a turnat pe el o sticla de benzina, Constantin Buduca a fost insa imobilizat de cativa politisti in civil postati din vreme in Piata Sfatului, care l-au transportat imediat la Spitalul de Neuropsihiatrie.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite