Tariful in dolari la gaze va creste cu 25 la suta
0Tariful la gazele naturale va creste, pana in 2007, cu 17-25%, aliniindu-se valorilor exprimate in dolari din Uniunea Europeana. Ministrul Economiei si Comertului, Dan Ioan Popescu, a declarat,
Tariful la gazele naturale va creste, pana in 2007, cu 17-25%, aliniindu-se valorilor exprimate in dolari din Uniunea Europeana. Ministrul Economiei si Comertului, Dan Ioan Popescu, a declarat, miercuri, la Craiova, ca tariful va urca pana la 140-150 de dolari pentru o mie de metri cubi, conform cotatiilor din Uniunea Europeana. In prezent, tarifele practicate pe piata interna se situeaza in apropierea a 120 de dolari. Popescu a amintit ca numarul consumatorilor de gaze naturale a crescut de la 1,3 milioane, in 2001, la aproximativ 1,9 milioane de persoane.























































