"Tâlhărie clasică! Adică furt cu violenţă!"

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

"Din momentul în care personajul (n.r. - Traian Băsescu) i-a smuls ziaristei telefonul, fără voia ei, şi s-a îndepărtat prin fugă, asta înseamnă, pe lege, tâlhărie într-un loc public,

"Din momentul în care personajul (n.r. - Traian Băsescu) i-a smuls ziaristei telefonul, fără voia ei, şi s-a îndepărtat prin fugă, asta înseamnă, pe lege, tâlhărie într-un loc public, iar autorul trebuie să suporte consecinţelele legii", opinează avocatul Ion Panaitescu. Este părerea unui specialist, general (r) magistrat care, înainte de a trece în breasla avocaţilor, a fost preşedinte al Tribunalului Militar. "Până să se stabilească dacă are sau nu are imunitate făptuitorul, organul de urmărire penală trebuia să stabilească dacă există faptă şi cine este autorul. Or, asta vreau eu să văd: că organul îl cheamă mâine pe autor (n.r. - Băsescu Traian) şi-i spune: <> .

Pedeapsa este destul de mare: peste 10 ani (n.r. -de la 5 la 20 de ani). Trebuie să se înţeleagă bine că, în alte condiţii, dacă un ziarist sau alt cetăţean este tâlhărit de un boschetar care, neavând bani de droguri, procedează ca în maniera mai sus descrisă, vă spun că, la ora actuală, boschetarul nesimţit era arestat pentru săvârşirea infracţiunii de tâlhărie. Că preşedintele şi-a cerut scuze?! Da, la individualizarea pedepsei se ţine cont de conduita autorului de după săvârşirea faptei şi se scade de la 10 ani. Face nouă ani şi jumătate!", conchide Panaitescu.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite