Statele Unite si Arabia Saudita incearca sa-si salveze alianta
0Intr-un moment in care administratia de la Washington a intensificat pregatirile pentru declansarea campaniei militare impotriva Irakului, Statele Unite si Arabia Saudita incerca sa repare
Intr-un moment in care administratia de la Washington a intensificat pregatirile pentru declansarea campaniei militare impotriva Irakului, Statele Unite si Arabia Saudita incerca sa repare traditionalele lor legaturi bilaterale, deteriorate dupa atentatele din 11 septembrie. La inceputul acestei saptamani, presedintele american, George W. Bush, l-a sunat pe printul mostenitor saudit Abdullah, asigurandu-l ca doreste relatii puternice intre cele doua tari. A doua zi, ambasadorul Arabiei Saudite in Statele Unite, printul Bandar, si familia acestuia au luat masa de pranz la ferma din Crawford a liderului american, acolo unde Bush nu a mai primit pana acum decat patru lideri straini, dintre care unul a fost insusi printul Abdullah. Dupa aproape sase decenii de alianta, in care Arabia Saudita a devenit treptat principalul sustinator al americanilor in zona Golfului, relatiile dintre cele doua tari s-au inrautatit brusc ca urmare a atentatelor din 11 septembrie. Americanii au aflat ca 15 dintre cei 19 pirati ai aerului care au executat loviturile teroriste din New York si Washington sunt de nationalitate saudita si peste 300 de rude ale victimelor atentatelor incearca sa obtina acum, din partea autoritatilor din Riyad, despagubiri de peste 300 de miliarde de dolari, conform unei legi care permite persoanelor fizice sa dea in judecata guvernele straine implicate in activitati de terorism. Relatiile bilaterale au continuat sa se agraveze, iar ziarul "The Washington Post" a dezvaluit ca un comitet de consultanta al Pentagonului a primit, in luna iulie, un raport potrivit caruia Arabia Saudita ar trebui considerata un inamic al Statelor Unite, fiind unul din principalii sponsori ai terorismului. Mai mult, publicatia "Sunday Times" a dezvaluit, la inceputul acestei saptamani, ca, in anii '90, membri ai familiei regale saudite au platit guvernului taliban din Afganistan si retelei teroriste Al-Qaida cel putin 300 de milioane de dolari, pentru ca Osama bin Laden sa nu atace obiective saudite. De cealalta parte, autoritatile din Riyad continua sa se opuna cu vehementa unui atac american impotriva Irakului. Arabia Saudita nu permite astfel Statelor Unite sa utilizeze bazele militare saudite in vederea declansarii unei noi campanii militare. De asemenea, liderii sauditi dezaproba pozitia Casei Albe in conflictul israeliano-palestinian. In pofida tuturor acestor divergente, Statele Unite si Arabia Saudita par hotarate sa nu renunte la parteneriatul lor strategic si economic. Desi stiu ca exista putine sanse sa castige sprijinul Riyad-ului pentru un atac asupra lui Saddam Hussein, americanii spera ca sauditii sa mentina pretul stabil al petrolului si sa permita unora dintre vecinii lor - cum ar fi Bahrain, Kuwait si Qatar - sa accepte trupe americane. Nu in ultimul rand, Pentagonul spera sa-i induplece pe liderii de la Riyad sa acorde americanilor dreptul de a survola spatiul aerian saudit. La randul sau, intr-o incercare agresiva de a-si ameliora imaginea in Statele Unite, Arabia Saudita a angajat lideri de opinie americani proeminenti care sa faca lobby in favoarea sa si a alocat nu mai putin de cinci milioane de dolari pentru clipuri publicitare difuzate la radio si televizune in America.























































