Spitalele care reusesc sa aiba pacienti vor avea si bani
0In replica, prefectul de Buzau "a propus" ca pompierii sa fie platiti doar cand sting focul si politistii doar cand prind talhari
Din dispozitia primului-ministru, Ovidiu Branzan, ministrul Sanatatii, a sustinut in fata prefectilor, la videoconferinta de ieri, principalele elemente de reforma in domeniul sanitar. Accentul a fost pus pe reorganizarea bugetelor spitalelor. Branzan sustine ca exista unitati spitalicesti care, desi dispun de foarte multi bani, nu au pacienti. El a atras atentia ca aceste spitale trebuie sa se "restructureze", pentru ca "nu mai putem merge in Sanatate cu ineficienta" si ca, in multe cazuri, banii merg numai pentru plata salariilor. Prin reorganizarea bugetelor spitalelor, unele beneficiaza in acest an de cresteri de pana la 20 la suta, in vreme ce altele au mai putini bani alocati decat anul trecut. Branzan a facut apel la folosirea eficienta a fondurilor: "Platim bani pentru ceea ce oferim populatiei", exemplificand cu faptul ca exista cazuri in care spitalele doar "aparent" nu au bani. Oficialul de la Ministerul Sanatatii a apreciat ca inadmisibil sa se cheltuiasca miliarde pe medicamente de ultima generatie si, in acelasi timp, din spitale sa lipseasca lucruri elementare, precum fesile, leucoplastul, spirtul sau gipsul. Oare acestea din urma nu sunt interesante la achizitie? - s-a intrebat retoric ministrul Sanatatii. In context, executia bugetara de la nivelul spitalelor va trebui raportata lunar pentru a se cunoaste felul in care sunt cheltuiti banii. Ministrul Sanatatii a apreciat ca vor fi spitale care nu vor putea utiliza sumele atribuite, acestea urmand a fi distribuite acelor unitati spitalicesti cu pacienti, pe sistemul "plata pentru pacientii rezolvati". In replica, prefectul de Buzau a "propus" ca pompierii sa fie platiti doar cand sting focul, iar politistii doar cand prind talhari. "Sanatatea nu se poate planifica", a precizat si seful Directiei de sanatate publica Timis, aratand ca, in cazul in care spitalele fara pacienti ar fi inchise, zone intregi din judet ar ramane fara asistenta medicala. Pentru ca doctorii din Romania sunt extrem de profesionisti, dar nu sunt gospodari, ministrul Sanatatii a cerut autoritatilor locale sa se implice mai mult in problemele de gospodarire, astfel incat sa se schimbe imaginea spitalelor, care arata deprimant - cu pereti coscoviti, sali de asteptare nezugravite, grupuri sanitare degradate. De asemenea, a atras atentia personalului din spitale, nu numai medicilor, sa vorbeasca politicos pacientilor, sa bata la usa cand intra in saloane si sa asigure linistea pe coridoare, lucruri care tin "de o reforma a mentalitatii".























































