Sindicalistii de la Roman au blocat, netulburati, DN 1
0Peste 5000 de sindicalisti de la uzina Roman au blocat "spontan", ieri la amiaza, timp de doua ore si jumatate, intrarea in Brasov, ocupand DN 1 la intersectia strazii Poienelor cu Calea Bucuresti.
Peste 5000 de sindicalisti de la uzina Roman au blocat "spontan", ieri la amiaza, timp de doua ore si jumatate, intrarea in Brasov, ocupand DN 1 la intersectia strazii Poienelor cu Calea Bucuresti. Actiunea a fost precedata de un miting la fel de "spontan" in curtea uzinei, pornit in jurul orei 11,30, in timpul caruia directorul general Carol Rugacs a fost somat sa prezinte programul privind restructurarea societatii si concedierile ce urmeaza a fi facute. La aparitia directorului insa, sindicalistii s-au razgandit subit si, dupa o scurta repriza de huiduieli, s-au napustit afara pe poarta, ocupand in cateva minute intersectia. Unii sindicalisti invarteau haiduceste pe deasupra capetelor batele cu care se dotasera, iar altii trudeau la dat foc catorva busteni si anvelope de camion, multimea s-a pornit sa scandeze "Jos Guvernul!", "Demisia!", "'87!" si "Roman SA, nu te lasa!" Dupa care, epuizati de efort, "stegarii" s-au asternut pe... asteptat "sa vina cineva sa ne spuna ceva", convinsi ca "acusi o sa iasa in strada si Tractorul". Cum insa acest lucru nu s-a intamplat si nici o oficialitate nu si-a facut aparitia, la ora 14,30, sindicalistii au renuntat la blocada si s-au intors agale in uzina, cu promisiunea ca "maine iesim din nou". Pe toata durata blocadei - care a coincis cu sarbatorirea Zilei Politiei la Teatrul "Sica Alexandrescu"! - singurele forte de ordine care s-au aratat prin preajma sindicalistilor au fost cativa politisti de la Circulatie si vreo doi sefi de la Jandarmerie. Nici vorba insa de vreo intentie de a pune capat actiunii ilegale - care a paralizat traficul ca nu cumva sindicalistii sa se simta provocati si sa-i apuce cheful de "Hai la Prefectura, sa le-o dam in gura!" Odata incheiat "programul de lucru", directorii si sefii sindicali de la Roman Brasov s-au pornit ieri dupa-amiaza la prefectul Neagoe, pentru dialogul obisnuit de fiecare data in asemenea situatii. In acest timp, la locul blocadei, incercand sa evite resturile fumegande ale focului incins de sindicalisti, o Dacie a intrat pe contrasens si s-a izbit de o alta, accidentul soldandu-se cu ranirea celor doi soferi si a sotiilor acestora!























































