Senatorii vor sa-si sporeasca fondurile de protocol
0Controlul efectuat, in lunile decembrie si ianuarie, la birourile senatoriale, de catre o echipa condusa de chestorul Doru Laurian Badulescu (PSD), a aratat un fapt incredibil: dorinta cea mai mare a
Controlul efectuat, in lunile decembrie si ianuarie, la birourile senatoriale, de catre o echipa condusa de chestorul Doru Laurian Badulescu (PSD), a aratat un fapt incredibil: dorinta cea mai mare a alesilor este cresterea baremului pentru cheltuielile de protocol. Senatorii s-au plans, in chestionarele pe care au fost solicitati sa le completeze, ca, din cauza cresterii inflatiei, nu le mai ajung banii pentru sucuri, cafele si abonamente la presa. Conform lui Doru Laurian Badulescu, abonamentul anual la ziarele centrale si locale este, pe baza baremului aprobat de Biroul Permanent al Senatului, de 1 milion de lei, ceea ce inseamna, de fapt, cumpararea unui singur ziar pe zi. E drept ca senatorii stau la birourile parlamentare doua zile pe saptamana, dar asta nu inseamna ca ziarele nu trebuie citite de seful de cabinet sau de dactilografa. Badulescu spune ca va propune Biroului Permanent cresterea cu 30% a cheltuielilor de protocol, dar se indoieste ca membrii conducerii Senatului vor accepta aceasta solicitare. "Bugetul pe 2002 a fost deja aprobat, dar eu sunt obligat sa fac aceasta propunere, pentru ca ea a rezultat din chestionare", afirma chestorul Senatului. Pe locul al doilea in dorintele senatorilor se afla obtinerea unor spatii decente pentru birourile parlamentare. "Sunt cazuri, cum este cel al senatorului PD Constantin Balalau, in care oamenii au birouri de 13 metri patrati. De aceea, vom cere autoritatilor locale sa ne sprijine in acordarea de spatii, conform legii", precizeaza Badulescu. Conform reglementarilor in vigoare, senatorii au dreptul la spatii pentru birouri de maximum 70 de metri patrati, pentru care Senatul plateste o chirie de numai 7000 lei pe metru patrat. "Daca un senator vrea un spatiu mai mare, trebuie sa plateasca din propriul buzunar", mai spune Doru Laurian Badulescu. Raportul pe care il va prezenta Biroului Permanent mai propune, printre altele, inlocuirea masinilor de scris cu computere conectate la internet. Badulescu mai cere ca, pe viitor, achizitionarea autoturismelor pentru senatori sa se faca pe baza unor studii comparative intre masinile existente pe piata. Conform unor surse, analiza, pe ultimii patru ani, a performantelor autoturismelor Dacia a aratat ca intretinerea si repararea acestora a costat intre 34 si 103% din pretul total al automobilelor. Cu toate acestea, Senatul si-a schimbat, anul acesta, parcul de masini, cumparand tot autoturisme Dacia, pe motiv ca acestea sunt cele mai ieftine. Senatul a mai cuparat si 30 de autoturisme Daewoo, 5 Leganza, 5 Cielo si 20 Nubira, pentru presedintii de comisii, liderii de grup si pentru unii dintre membrii Biroului Permanent. Cei 76 de senatori care au raspuns chestionarelor propuse de Badulescu s-au declarat, in cea mai mare parte, multumiti de conditiile de lucru, numai 18 dintre acestia facand aprecieri negative. Senatorii nu vor, decat intr-o proportie mica, suma forfetara, dupa modelul deputatilor, dar cer sa aiba la dispozitie, in avans, sume de cheltuit pentru activitatile din teritoriu, pe care sa le deconteze ulterior. In prezent, senatorii suporta aceste cheltuieli din buzunarul propriu, Camera decontand aceste sume la aproape doua luni dupa cheltuirea lor.























































