Şeful diplomaţiei transnistrene a calificat România şi Bulgaria drept "păduchii Statelor Unite"
0Valeri Liţkai, şeful diplomaţiei transnistrene, a calificat România şi Bulgaria drept "păduchii Statelor Unite", pentru că cele două ţări au permis SUA să îşi stabilească baze
Valeri Liţkai, şeful diplomaţiei transnistrene, a calificat România şi Bulgaria drept "păduchii Statelor Unite", pentru că cele două ţări au permis SUA să îşi stabilească baze permanente pe teritoriul lor.
El a făcut aceste declaraţii într-un interviu acordat cotidianului Vremia Novostei. Diplomatul a vorbit în termeni duri despre strategia NATO de a se folosi de anumite "state mici", nominalizând în acest sens România şi Bulgaria. Trupele americane sunt desfăşurate în astfel de ţări, care sunt utilizate ca "păduchi" pentru a provoca şi irita "răbdarea Rusiei", a afirmat ministrul transnistrean de Externe.























































