Rusia acuza OSCE ca ar fi devenit o unealta in mainile statelor occidentale
0Rusia a acuzat vineri statele occidentale ca ar folosi in scopuri proprii Organizatia pentru Securitate si Cooperare in Europa (OSCE, cu sediul la Viena), organizatie a carei presedintie anuala a fost
Rusia a acuzat vineri statele occidentale ca ar folosi in scopuri proprii Organizatia pentru Securitate si Cooperare in Europa (OSCE, cu sediul la Viena), organizatie a carei presedintie anuala a fost preluata de Bulgaria de la Olanda, incepand de la 1 ianuarie a.c. OSCE are "doua masuri diferite" atunci cand supravegheaza alegerile din Est, cum a fost cazul celor din Rusia si Georgia, fata de procesele electorale din Vest. Trebuie evitat ca aceasta organizatie sa ajunga subordonata unui singur grup de state, a sustinut ambasadorul rus Aleksandr Alekseiev. OSCE "a fost creata ca un forum pentru securitatea comuna a celor care impartasesc valori democratice comune, iar in prezent aceasta organizatie se concentreaza numai asupra zonei geografice aflate la est de Viena, ignorand problemele care apar la vest de Viena", a afirmat un alt membru al diplomatiei ruse, care a rezumat astfel pozitia lui Aleksander Alekseiev. Observatorii OSCE s-au felicitat la inceputul lunii pentru "progresele notabile" care au marcat alegerile prezidentiale din Georgia, in timp ce Moscova isi exprima nemultumirea fata de schimbarea de regim ce a survenit in acest stat din Caucaz.























































