Romii din Slovacia - gata sa reia protestele

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Sudul si estul tarii, in stare de asediu

Liderii romilor din Slovacia au amenintat ca vor relua protestele impotriva guvernului daca "fratii lor" arestati in urma incidentelor de saptamana trecuta nu vor fi eliberati. In timpul revoltelor tiganesti au fost arestate 100 de persoane, majoritatea pentru vandalism si jaf. 42 dintre ele se mai afla in inchisoare. "Liderii romilor nu pot garanta linistea in regiune daca persoanele retinute in timpul incidentelor nu vor fi eliberate", a declarat ziaristilor un bulibasa local. O alta asociatie de romi a amenintat, chiar ca va bloca autostrazile si trecerile de frontiera in cazul in care cei arestati nu vor fi eliberati. In estul si sudul Slovaciei, unde locuiesc peste 500.000 de romi, a fost creat un stat major de criza si sunt desfasurate importante efective de politie, informeaza AFP. Potrivit unor politologi slovaci, criza, care are caracterul unui conflict etnic, s-ar putea repeta daca guvernul nu le va putea oferi romilor locuri de munca. In acest caz, statul va fi obligat sa continue practica din ultimii 30 de ani, de acordare a unor subventii substantiale acestei etnii. Tocmai scaderea cuantumului acestor subventii a provocat protestele de saptamana trecuta, cand romii au jefuit si vandalizat magazine.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite