"Romanii nu mai au motive sa se simta marginalizati"
0- afirma premierul Adrian Nastase
"Cel mai important castig al deciziei de la Bruxelles il reprezinta faptul ca romanii nu mai au motive sa se simta marginalizati in raport cu Uniunea Europeana si cu cetatenii altor state candidate", a declarat, ieri, premierul Adrian Nastase imediat dupa aflarea hotararii Consiliului ministrilor de Justitie si Afaceri Interne de ridicare (incepand cu 1 ianuarie 2002) a regimului vizelor pentru cetatenii romani. Precizand ca decizia Consiliului JAI reprezinta un moment de referinta care marcheaza eforturile depuse de Romania in ultimii 12 ani pentru consolidarea democratiei, Nastase a multumit tarilor UE - in special Germaniei si Frantei - pentru sprijinul acordat. "Suntem recunoscatori comisarilor europeni Verheugen si Vittorino si baronesei Nicholson, care s-au dovedit adevarati avocati si prieteni ai Romaniei", a adaugat premierul. El le-a multumit si reprezentantilor Ministerelor de Interne si Politiilor de Frontiera din tarile UE, care, impreuna cu Ministerul roman de Interne si alte ministere implicate, au ajutat la perfectionarea personalului si la adoptarea legislatiei comunitare. Seful Guvernului a mentionat si eforturile depuse de Romania pentru a ajunge la acest rezultat: investitii de peste 60 milioane euro pentru echiparea politiei de frontiera, prevenirea traficului de persoane, combaterea coruptiei, terorismului si crimei organizate. Au fost securizate frontierele si documentele de calatorie si au fost semnate acorduri de readmisie cu aproape toate tarile membre. Nastase a profitat de prilej si a prezentat modelul noului pasaport romanesc realizat conform normelor de securitate ale UE. "Asteptam confirmarea internationala pentru schimbarea indicativului de tara din ROM in ROU pentru a incepe distribuirea acestor pasapoarte", a precizat Nastase. El nu a pierdut ocazia de a asimila votul ministrilor JAI cu votul de incredere pe care Guvernul roman incearca sa-l obtina din partea Parlamentului. Dincolo de euforia creata de ridicarea vizelor, Nastase a atras cu diplomatie atentia ca eliminarea acestora implica o serie de obligatii care vor trebui respectate de catre romanii care calatoresc in strainatate.























































