Romania mai are de asteptat inca 33 de ani
0Potrivit unor relatari ale trimisilor Rompres, studiul prezentat de vicepresedintele Camerei Federale de Comert a Austriei, Heinz Kogler, la conferinta economica organizata de Forum Invest, releva ca
Potrivit unor relatari ale trimisilor Rompres, studiul prezentat de vicepresedintele Camerei Federale de Comert a Austriei, Heinz Kogler, la conferinta economica organizata de Forum Invest, releva ca Romania va avea nevoie de o perioada de 33 de ani pentru a putea ajunge la 75 la suta din venitul mediu pe locuitor al tarilor din UE. Ceva mai bine sta Bulgaria, in cazul sau perioada respectiva fiind de 31 de ani. Polonia ar avea nevoie de acelasi rastimp ca si Romania, 33 de ani, pentru a se apropia de nivelul venitului mediu pe locuitor din UE, in vreme ce Lituaniei ii vor trebui 30 de ani, iar Letoniei, 25 de ani. Conform estimarilor studiului, Ungaria ar avea nevoie de numai sapte ani, Cehia, de sase ani, iar Slovenia se afla de pe acum la standardele UE. Studiul prezentat de Kogler arata ca "in Romania ritmul de crestere a incetinit, dar se poate vorbi in continuare de un mediu macroeconomic robust. Inflatia si cursul de schimb (?! - n.r.) raman in continuare principalele probleme". Fostul ministru de finante roman Daniel Daianu a criticat studiul, aratand ca asemenea aprecieri "pot crea o imagine negativa nu doar in randul populatiei, care se va speria de asemenea perspective, dar si in randul investitorilor, care privesc altfel ritmul de crestere al tarilor regiunii sud-est europene".























































