Romania a devenit o piata profitabila pentru vanzatorii de droguri
0Romania nu mai este doar o simpla piata de desfacere a drogurilor, ci una chiar "profitabila", se arata intr-un raspuns al ministrului de Interne, Ioan Rus, la o intrebare a deputatei PSD Liana Naum.
Romania nu mai este doar o simpla piata de desfacere a drogurilor, ci una chiar "profitabila", se arata intr-un raspuns al ministrului de Interne, Ioan Rus, la o intrebare a deputatei PSD Liana Naum. Potrivit datelor furnizate de Rus, in 2002, au fost confiscate 43.763,52 kg de droguri, "ceea ce reprezinta 92,6 la suta din totalul drogurilor capturate in Romania dupa 1990". Rus sustine ca, in 2002, "eficienta muncii" din structurile Antidrog ale Ministerului de Interne a crescut cu 44 la suta fata de 2001, fiind constatate 1.368 de infractiuni de trafic si consum ilicit de droguri. Pentru aceste infractiuni, au fost cercetate 1.603 persoane, 644 din acestea fiind retinute sau arestate. Rus aminteste, in raspunsul transmis Lianei Naum, ca, la inceputul anilor '90, Romania era o simpla tara de tranzit, aflata pe ruta balcanica a traficului de stupefiante care se indreptau spre Europa de Vest.























































