Revolutionarii-parlamentari si-au facut o lege burdusita cu privilegii

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Pamant si case gratis, credite in euro subventionate de stat, burse si posturi in administratie

Un grup de peste 91 de parlamentari din toate formatiunile politice si-au dat mana peste interesele de partid, pentru a reinvia vechile privilegii ale revolutionarilor acordate acestora prin Legea 42/90, dar care fusesera abrogate. In iarna lui 1997, guvernul Ciorbea a avut o tentativa de a-i aduce pe revolutionari in rand cu ceilalti platitori de impozite, dar aceasta incercare a fost abandonata dupa scandalul provocat de revolutionari prin organizarea unui miting non-stop in fata Senatului, care a culminat cu tentativa lui Dan Iosif de a-si da foc. Totusi, prin Legea impozitului pe venitul global si prin alte legi, luptatorii in revolutie au fost obligati sa-si plateasca darile catre stat. Acum, lista drepturilor cerute este atat de lunga, incat acopera toate literele alfabetului, de la "A" la "R" si, spre deosebire de vechea lege, acordarea lor este obligatorie, sub amenintarea unor sanctiuni penale si financiare. PSD si-a dat girul pentru acest proiect prin semnatura liderului grupului deputatilor din partidul de guvernamant, Viorel Hrebenciuc. Initiativa apartine revolutionarilor Codrin Stefanescu, Vasile Duta (fosti peremisti intrati in PSD), Dorin Lazar Maior, si el deputat PSD, Romeo Raicu (deputat PD), Constantin Balalau (senator PD), Micula Catalin (deputat PNL), Gheorghe Pribeanu (deputat PRM). Mai sustin initiativa parlamentarii-revolutionari Luca Stefanoiu, Traian Rece, Ioan Sarbulescu, Sorin Vornicu, alti deputati si senatori, ca Eugen Nicolicea, Sergiu Nicolaescu, Eugen Plesea, Ilie Neacsu, Valentin Vasilescu s.a. Acces gratuit la cresa si la locul de veci Proiectul de modificare a Legii 42/90 acorda urmasilor eroilor martiri, precum si asa-numitilor "luptatori pentru victoria revolutiei" drept la asigurarea unei locuinte din fondul de stat; drept la un hectar de teren agricol, precum si atribuirea fara plata a locului de veci. In plus, fata de dreptul de a primi locuinta de la stat, revolutionarii vor sa beneficieze si de un credit de pana la 20.000 de euro cu dobanda subventionata de stat in proportie de 50%, pentru cumpararea sau construirea unei case, plata ratelor urmand sa se faca pe o perioada de 20 de ani. La acest credit se mai poate adauga un altul in valoare de 40.000 de euro, tot cu dobanda subventionata de catre stat in proportie de 50% pentru inceperea unei afaceri. Statul ar urma sa le inchirieze fara licitatie spatiul sau terenul necesar afacerii. Revolutionarii s-au saturat si sa plateasca, precum ceilalti contribuabili, numeroasele taxe si impozite, asa ca vor sa fie scutiti de plata contributiei pentru asigurarea de sanatate, a taxelor si impozitelor pe cladirile aflate in proprietate, precum si a abonamentului la radio si televiziune. Legea abunda in prevederi cum ar fi aceea care le acorda revolutionarilor acces gratuit la crese si gradinite subventionate de stat. Oricum, pentru a-si continua scolarizarea, luptatorii in revolutie vor avea dreptul si la "acordarea fara conditionari de burse pentru elevi si studenti". Intr-un articol separat al proiectului se stabileste ca luptatorii care la 1 ianuarie 1990 aveau sub 30 de ani - acum ar putea sa fi depasit 40 de ani - vor fi selectionati de Secretariatul de Stat pentru Problemele Revolutionarilor, vor primi burse de perfectionare si vor fi recomandati pentru incadrare in institutiile bugetare. Odata angajati, va fi practic imposibil sa mai fie dati afara, intrucat statul nu-i poate da afara pe revolutionari decat din "motive imputabile lor". In sfarsit, luptatorii in revolutie si urmasii eroilor martiri vor avea parte si de asistenta medicala gratuita, iar anual 25% din numarul total al acestora vor avea asigurat un bilet gratuit de tratament in statiunile balneo-climaterice. Organizatia revolutionarilor din PSD, singurul partener de dialog al guvernului Potrivit deputatului PSD Dorin Lazar Maior, presedinte al Comisiei parlamentare care se ocupa de aplicarea Legii 42/90 si unul din initiatorii acestui proiect, numarul celor care ar putea beneficia de prevederile noii legi variaza undeva intre 15.000 si 25.000. Maior sustine ca majoritatea revolutionarilor sunt saraci si fara serviciu, iar numai 10% din acestia au o situatie materiala confortabila. Proiectul lui Maior confera Blocului National al Revolutionarilor din Decembrie (BNRD) - organizatie constituita de oamenii PSD - statutul de monopol in relatia cu Secretariatul de Stat pentru Problemele Revolutionarilor (SSPR). Prin lege, BNRD va fi "partenerul de dialog" al SSPR, iar asociatiile de revolutionari vor avea aceleasi drepturi ca si partidele in ceea ce priveste chiria, plata utilitatilor si chiar si modul de cumparare a sediilor. In expunerea de motive a proiectului de modificare a Legii 42/90 se afirma ca un stat care nu are grija "de propriii eroi ai neamului" nu se poate alinia statelor membre NATO si UE.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite